Imunita u očkovaného a u človeka, ktorý prekonal covid, sa líši: Toto sú hlavné rozdiely

Zdieľať
Koronavirus
koronavírus www.gettyimages.com

Dosť často sa preberá to, akú imunitu má vlastne človek, ktorý prekoná  covid. Pokiaľ ho skutočne prekoná, čo to pre neho znamená? Ako veľká šanca je, že sa vírusom nakazí znova? A ako funguje imunita u človeka, ktorý je proti tomuto nebezpečnému vírusu očkovaný? To sú otázky, ktorými sa v dnešnom článku budeme zaoberať. Na sociálnych sieťach a fórach sa často môžeme dočítať v  diskusiách  o tom, či je účinnejšia imunita človeka, ktorý prekonal covid, alebo človeka, ktorý je proti nemu očkovaný. Ku všetkému sa vyjadril Jaroslav Flegr, ktorý vyhlásil: „Imunita vzniknutá po infekcii je u každého človeka iná, avšak takmer vždy je neúčinná alebo iba krátkodobá. Šanca na to, že sa človek koronavírusom  nakazí druhýkrát, je teda viac než veľká“.

Dôvod, prečo je imunita u každého človeka, ktorý si nákazou prešiel iná, je ten, že na každého vírus  pôsobil úplne inak. Niekto mal iba minimálne príznaky, iní mali naopak s covidom veľký problém. Imunita teda môže pôsobiť buď len niekoľko dní, alebo pokojne aj niekoľko mesiacov. Záleží samozrejme aj na tom, koľko vírusu sa dostane do organizmu a tiež na kvalite imunitného systému, ktorý sa prvýkrát musí s vírusom popasovať.

Ak sa pacient s vírusom pobije na výbornú, jeho telo si dokáže proti vírusu vytvoriť protilátky a okrem toho si vďaka bunkovej imunite dokáže rýchlo poradiť s koronavírusom. Ide o akúsi  imunologickú pamäť, ktorá trvá u každého človeka inak. Naopak, v prípade očkovania dostávajú ľudia do svojho tela veľké množstvo antigénu, teda proteínu vírusu.

U očkovaných vzniká silná imunita, ktorá je zameraná proti správnym zložkám daného vírusu. Všetky vakcinované látky sa tak proti koronavírusu dokážu veľmi dobre brániť. Jediným problémom je ten, že môžu  vznikať mutácie vírusu, ktoré môžu kúsky proteínu pozmeniť. Vakcíny tak môžu proti vírusu strácať účinnosť, avšak dochádza k tomu len výnimočne. No, ako sa zdá, očkovaní ľudia  sú na tom často lepšie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané