Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Imelo neodmysliteľne patrí k Vianociam

reklama:

Imelo.. je to symbol ochrany a lásky, neodmysliteľne patrí k Vianociam a tradičným vianočným zvykom. Ochraňuje domov, na ktorého dverách je zavesené, a tvrdí sa, že čím viac má bobúľ, tým viac šťastia a radosti v novom roku prinesie.

Rastlinka má biele bobuľky na zelenom, rozvetvenom kríku. Nájdeme ho na stromoch, z ktorých čerpá živiny pre vlastný rast.

imelo
www.gettyimages.com

Tradície a zvyky

Imelo je považované za symbol života a ľudia stále veria, že chráni pred chorobami a zlom. Podľa kresťanov bolo imelo najprv stromom, z ktorého Josef vyrezal kolísku pre Ježiška. Neskôr tento strom porazili Rimania na výrobu kríža pre Ježišovo ukrižovanie, a preto potomkovia stromu zoschnuté do drobných kríkov.

Spôsob, akým imelo prijíma živiny, symbolizuje obrad prijímania tela a krvi Kristovho, a tak sa imelo udržalo ako symbol vianočných sviatkov po celom svete.

Magický vplyv rastliny sa umocní, ak je vetvička darovaná, nie zakúpená. Bozk pod vetvičkou imela na Štedrý deň má dvojici zabezpečiť lásku a plodnosť. Vďaka lepivým zložkám bobúľ imela  vraj dokáže udržať zväzok medzi mužom a ženou.

Aké sú jeho liečivé účinky?

Imelo je medzi ľuďmi známe ako rastlina jedovatá. Nie je to úplne pravda, toxické sú iba biele bobuľky.

Samotný zelený krík má liečivé účinky a pomáha pri:

– bolestiach hlavy

– liečenie zápalu nervov

– degeneratívnych ochorení kĺbov (artróza)

– kôrnatenie tepien a vysokom krvnom tlaku

– spomalenie pulzu a upokojenie srdcovej činnosti

– vyvolanie sťahov maternice

– miernenie klimakterických ťažkostí

– podpore peristaltiky čriev

– skleróze

spôsob použitia

Bylinka je súčasťou čajových zmesí, vo forme prášku alebo nálevu, tiež sa z imela vyrába tinktúra. Nevhodný je odvar z rastliny, účinné látky sa varom rozkladajú a strácajú schopnosť pôsobiť na ľudský organizmus.

Pri príprave tinktúry doma potrebujeme na 200 g imela 1 liter vodky.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 19. decembra 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.