Ideálna izbová teplota. Koľko stupňov by ste mali mať v obývačke, spálni či kúpeľni?

Zdieľať
radiátor

S príchodom chladného jesenného počasia opäť nastáva vykurovacia sezóna. Na jej začiatku veľa ľudí rok čo rok rieši, aká je ideálna izbová teplota v obývacej izbe, spálni, kuchyni, chodbe alebo kúpeľni. Rozhodne však nie je dobré prekurovať, najmä s ohľadom na zdravie. Ktorá izbová teplota je teda optimálna?
Na akú teplotu vykurovať jednotlivé miestnosti? Každá má svoje špecifiká.

Každá miestnosť v dome či byte by mala mať svoju ideálnu izbovú teplotu. V obývacej izbe, kde trávite čas najmä cez deň a kde sa venujete prevažne sedavým činnostiam, by sa ideálna izbová teplota mala pohybovať okolo 20 až 22 °C. Kuchyňu stačí vykurovať na 18 až 20 °C. V predsieni, na chodbe a schodisku už dostačuje mať izbovú teplotu okolo 18 °C.

Zaujíma vás, ako vykurovať izby, do ktorých nechodíte? V nich cez chladné ročné obdobie udržujte stálu izbovú teplotu okolo 15 °C. Existuje však miestnosť, v ktorej by ste mali rozhodne prikúriť. Ide o kúpeľňu, v ktorej by sa mala ideálna izbová teplota pohybovať okolo 24 ° C a ktorá by mala byť jednoznačne najteplejšou miestnosťou vášho domu či bytu.

Veľmi špecifickou miestnosťou každého domu a bytu je spálňa. V tejto izbe sa oplatí neprekurovať, pretože pre zdravý spánok sú vhodné nižšie izbové teploty. Aká je teda ideálna teplota na spanie? Izbová teplota v spálni by sa mala pohybovať najlepšie medzi 17 a 19 °C. Než si ľahnete k spánku, nezabudnite navyše tiež vyvetrať.

Okrem spálne by ste sa mali zamyslieť aj nad vykurovaním detskej izby. V tejto miestnosti by sa cez deň mala ideálna izbová teplota pohybovať medzi 20 a 22 °C. Na noc však kúrenie v detskej izbe stlmte a poriadne vyvetrajte. Na kvalitný spánok vášho dieťaťa je vhodná teplota 17 až 19 °C.

Prečo prekurovanie škodí zdraviu?

Máte vo všetkých miestnostiach svojho domu či bytu cez jeseň a zimu viac ako 24 °C? Prekurovaním svojho domova škodíte nielen svojej peňaženke, ale zvlášť svojmu zdraviu. Vplyvom suchého teplého vzduchu majú tendenciu vysychať sliznice horných a dolných dýchacích ciest.

V dôsledku prekurovania tak môžete trpieť suchým dráždivým kašľom. Dostaviť sa môže aj škrabanie v krku alebo upchatý nos. Suchý a teplý vzduch v byte či dome navyše u detí zvyšuje riziko vzniku laryngitídy, u dospelých potom zhoršuje bronchitídu. S ohľadom na zdravie horných a dolných dýchacích ciest udržujte cez jeseň a zimu pri sebe doma optimálnu vlhkosť vzduchu. Tá by sa mala pohybovať okolo 45 až 60 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané