Iba 15% ľudí dokáže na tejto fotografii nájsť tigra. Optický rébus, ktorý vyskúša vašu pozornosť aj bystrý prvý pohľad

Zdieľať
Iba 15% ľudí dokáže na tejto fotografii nájsť tigra
Iba 15% ľudí dokáže na tejto fotografii nájsť tigra. Optický rébus, ktorý vyskúša vašu pozornosť aj bystrý prvý pohľad Foto: brightside.me

Vo svete zvierat existuje veľa druhov, ktorí sa dokážu brilantne maskovať a schovávať pred svojou korisťou, ale aj pred predátormi. Pre väčšinu z nich je to nevyhnutnosť na prežitie, pretože inak by boli nemilosrdne zožraní. Pre iných ale maskovanie predstavuje skvelú príležitosť, ako sa nepozorovane dostať veľmi blízko k svojej koristi a zasiahnuť zo zálohy. Dokázali by ste na fotke odhaliť nebezpečné zviera, ktoré sa skrýva len pár metrov od objektívu?

Dokonalí predátori

Do skupiny predátorov, ktorí sa dokážu dokonale maskovať, patria okrem iného aj tigre, krokodíly a najrôznejšie druhy hadov. U tigrov by sme to možno nehádali, ale je to tak. Pre nás sú tigre výrazné veľké mačky žlto-oranžového sfarbenia s tmavými pruhmi. Zvieratá ale farby vnímajú úplne inak, a preto pre nich ukrytý tiger vyzerá len ako bledá, nevýrazná, zelená škvrna vo vysokej tráve. Ak tomu neveríte, existuje veľa dôkazov vo forme fotografii.

Na internete existuje aj zaujímavý chyták, kedy máte na fotografii nájsť tigra za iba 15 sekúnd. A verte, že to nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Sú v maskovaní totiž skutoční majstri! Vo voľnej prírode alebo na safari sa môže pokojne stať, že bude ležať len pár metrov od vás a pritom si ho vôbec nevšimnete. V prípade, že nebude hladný, môžete byť v úplnom pokoji. V opačnom prípade by ste mali zvážiť rýchly útek a začať sa modliť.

Pre väčšinu zvierat ide o prežitie

Medzi zvieratá, ktoré sa maskujú z dôvodu ochrany pred predátormi, je asi najlepším príkladom úhor. Stretnúť sa s ním môžete aj v našich končinách, a ak nebude chcieť (alebo nebudete mať šťastie), tak si ho nevšimnete. Dokáže dokonale splynúť s prostredím, k čomu mu pomáha hadí tvar a fakt, že žije pri dne rieky. Okrem neho sa úžasne zvládajú schovávať tiež:

  • Odranec dravý (morská ryba)
  • Pagekoni lišajníkovité (jašterica)
  • Chameleon
  • húsenice
dokáže na tejto fotografii nájsť tigra
Iba 15% ľudí dokáže na tejto fotografii nájsť tigra. Optický rébus, ktorý vyskúša vašu pozornosť aj bystrý prvý pohľad Foto: www.youtube.com

Schopnosť maskovania u zvierat je fascinujúci evolučný prispôsobovací mechanizmus, ktorý pomáha zvieratám prežiť v ich prirodzenom prostredí. Táto schopnosť má niekoľko hlavných dôvodov:

  1. Obrana pred predátormi: Jedným z najčastejších dôvodov, prečo majú zvieratá schopnosť maskovania, je ochrana pred predátormi. Zvieratá, ktoré sa dokážu zlúčiť so svojím okolím, sú menej viditeľné pre svojich nepriateľov, čím sa zníži pravdepodobnosť, že budú ulovené. Napríklad chameleóny menia farbu svojej kože, aby sa zlúčili s okolitou vegetáciou, a niektoré motýle majú na krídlach vzory, ktoré im pomáhajú splynúť s kôrou stromov.
  2. Útok na korisť: Niektoré druhy používajú maskovanie, aby sa mohli nepozorovane priblížiť k svojej koristi. To umožňuje predátorom, ako sú napríklad niektoré druhy mantisiek, ktoré vypadajú ako listy alebo kvety, zostať nenápadné, kým nie je korisť dostatočne blízko na to, aby ju mohli chytiť.
  3. Sociálna a sexuálna selekcia: V niektorých prípadoch môže maskovanie slúžiť aj sociálnym alebo sexuálnym účelom. Napríklad u niektorých druhov, kde samci a samice vykazujú rozdielne farby alebo vzory, môže maskovanie pomôcť pri lákaní partnerov alebo pri súťaži s rovnakým pohlavím.
  4. Ochrana pred abiotickými faktormi: Okrem ochrany pred biotickými faktormi, ako sú predátory alebo konkurencia, môže maskovanie tiež chrániť zvieratá pred abiotickými faktormi, ako je prílišné slnko alebo vietor. Napríklad farba a textúra kože môže pomôcť zvieratám regulovať telesnú teplotu alebo minimalizovať vodnú stratu.

Evolúcia schopnosti maskovania je príkladom, ako sa zvieratá prispôsobili svojmu prostrediu, aby zvýšili svoje šance na prežitie a reprodukciu. Výberový tlak zo strany predátorov a potreba efektívneho lovu koristi sú silné evolučné sily, ktoré prispievajú k vývoju a zdokonaľovaniu týchto prispôsobení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané