Hyacint patrí k najobľúbenejším jarným kvetom. Vďaka svojim krásnym pestrofarebným kvetom a nádhernej vôni je právom súčasťou jarných i veľkonočných dekorácií. Ako sa o túto cibuľovinu, ktorá sa radí k symbolom jari, správne starať?
Správne zalievanie hyacintov je základ
Priniesli ste si z obchodu kvitnúci hyacint a začlenili ho do jarnej dekorácie? O túto rastlinu, ktorá k vám domov vniesla kus voňavej jari, sa treba poctivo starať. Základom správneho pestovania hyacintu je v prvom rade jeho zálievka.
Ako teda zalievať hyacint? Hyacintom stačí málo vody, ale vyžadujú pravidelnú zálievku. Nenechajte substrát, v ktorom sú zasadené, vyschnúť. Vyvarujte sa však tiež prípadnému premokreniu, ktoré by mohlo spôsobiť hnitie ich cibuľky. Rýchlený kvitnúci hyacint, ktorý ste si priniesli z obchodu, však nemusíte vôbec hnojiť. Pokiaľ je však potrebné, v čase jeho kvitnutia ho môžete prihnojiť tekutým hnojivom a tým podporiť krásu jeho kvetov.
Ako dlho vám hyacint pokvitne doma? Záleží na teplote miestnosti
Krása kvitnúcich hyacintov je pominuteľná. Aby vám hyacinty vydržali doma na jar kvitnúť čo najdlhšie, kľúčom je správna izbová teplota. V miestnostiach s teplotou 15 až 20 stupňov Celzia vydrží hyacint kvitnúť približne tri týždne. V prípade izbových teplôt v rozmedzí 20 až 25 stupňov Celzia vydrží kvetenstvo hyacintu zhruba jeden až dva týždne.
Tipy, ako využiť hyacint v jarných dekoráciách
Do kvetináča osaďte hyacint spolu s ďalšími jarnými kvetmi. Kvetináč vložte do prúteného košíka, ktorý dozdobte elegantnou stužkou. Hyacintu to pristane aj osamote. Zasaďte ho do plechového vedra alebo plechového kvetináča v pestrých jarných farbách. Zeminu dozdobte sisalovým vláknom. Krásu hyacintu môžete podčiarknuť aj vhodnou dekoráciou. A to zápichom alebo keramickou figúrkou zajačika, vtáčika alebo kuriatka, ktoré evokujú jar. Na Veľkú noc môžete pridať napríklad aj vajíčka alebo hniezdo z vajíčka.
Čo robiť s odkvitnutým hyacintom?
Má hyacint, ktorý bol súčasťou vašej jarnej či veľkonočnej dekorácie, už po odkvitnutí? Rozhodne ho nevyhadzujte. Prestaňte ho zalievať, odstráňte zoschnutý kvet, nechajte jeho listy zožltnúť a zoschnúť a cibuľku zatiahnuť.
A kedy vybrať cibuľu hyacintu zo substrátu? Snažte sa dodržiavať minimálnu dobu odpočinku 10 týždňov. Potom cibuľku hyacintu zo substrátu vyberte, jemne očistite, nechajte preschnúť a uskladnite v chlade a tme. Na jeseň (ideálne koncom septembra či v októbri) vysaďte cibuľku hyacintu do svojej okrasnej záhrady na polotienisté stanovište alebo opäť do kvetináča.