Prečo máme zimomriavky? Na túto otázku sa snažil odpovedať už Charles Darwin. Iste ste si všimli to, že husia koža sa vám na tele urobí vtedy, keď je vám zima, máte strach alebo ste vzrušení. Táto reakcia ľudského tela je pozostatkom dávnej minulosti človeka. Akú má teda husia koža funkciu a je nám v súčasnosti vôbec k niečomu?
Koža, ktorá sa podobá ošklbanej hydine
Husaciu kožu mávame najčastejšie na rukách či na nohách. Môže sa nám však urobiť prakticky po celom tele kedykoľvek, keď je nám zima alebo keď sme pod návalom veľmi silných emócií. Môžeme mať z niečoho strach, sme vzrušení alebo sme počuli zvuk, ktorý je nám nepríjemný.
Práve na tieto podnety reaguje nervová sústava nášho tela, ktorá vyšle signál do kože. Svalové vlákna okolo chĺpkov sa stiahnu a samotné chlpy sa vzpriamia. Povrch tela sa tak následne podobá ošklbanej hydine. Prečo ale husiu kožu vlastne máme?
Husia koža ako pozostatok dávnej minulosti človeka
Husaciu kožu teda často mávame, keď je nám zima. Táto reakcia ľudského tela patrí k pozostatkom z čias, keď naši predkovia boli ešte chlpatí. Keď im bola zima, chlpy sa im vďaka husacej koži vzpriamili a následne vytvorili okolo tela vrstvu izolácie pred chladným vzduchom.
Čo sa týka husej kože, ktorá vzniká ako reakcia na určitú silnú emóciu, naši predkovia sa takto naježili pred nepriateľom. Pôsobili vďaka tomu väčším a silnejším dojmom. Husacou kožou sa zaoberal aj sám Charles Darwin. Tento evolučný biológ tvrdil, že táto reakcia je práve pozostatkom dávnej minulosti človeka.
Vedci zistili, že husia koža má význam aj teraz
Že je nám husia koža v súčasnosti k ničomu, keď máme riedke chĺpky a nosíme oblečenie? Aj keď husia koža už neslúži svojmu pôvodnému účelu, vedci z Harvardovej univerzity prišli na veľmi zaujímavé zistenie.
Vo svojej novej štúdii uvádzajú, že husia koža podporuje rast chĺpkov. Čím teda budete mať zimomriavky častejšie, tým viac posilníte rast svojho ochlpenia. Odborníci z Harvardovej univerzity využili elektrónovú mikroskopiu a v čase sledovali, ako sťahovanie svalov pri husej koži podporuje produkciu kmeňových buniek v korienkoch ochlpenia. A práve tieto korienky alebo folikuly zodpovedajú za rast chĺpkov.