Hryzete si nechty alebo vytláčate pupáky? Tieto zlozvyky hovoria veľa o vašom duševnom zdraví.

Zdieľať
00 13.png

Pupienky na tvári. Všetci to iste veľmi dobre poznajú. Predovšetkým deti v puberte, ale aj mnoho dospelých, sa s tým stále potýka. Všetci, ktorých sa to týka alebo v minulosti týkalo, veľmi dobre vedia, že sa nejedná o nič príjemné. Stláčanie pupienkov z kože je totiž veľmi nepríjemná záležitosť, avšak je to pre ľudí mnohokrát potreba. Nikto totiž nechce chodiť s tvárou plnou nepekných vyrážok. Možno ste ale nevedeli, že práve stláčanie pupienkov môže veľa prezradiť o vašom psychickom stave. Ak teda patríte do skupiny ľudí, ktorí si pupienky neustále stláčajú, je tento článok pre vás ako stvorený.

Bezdôvodné stláčanie

Máte pocit, že si musíte neustále stláčať kožu na tele, na tvári alebo kdekoľvek inde, aby ste sa zbavili škaredých a nepríjemných vyrážok? Stláčate je, šklbať je, škriabete sa a snažíte sa ich za každú cenu zbaviť. Ak to robíte kvôli pupienkom, možno to pochopiť. Mnoho ľudí to však robí len tak, bezdôvodne. Možno budete prekvapení, až zistíte, že to predsa len nejaký dôvod má.

Ide o psychickú poruchu

Na prvý pohľad bezdôvodné stláčanie kože je totiž druh obsedantno-kompulzívneho správania, ktoré sa súhrnne označuje ako dermatilománie. Že ste o tom nikdy nepočuli? V tom prípade pokračujte v čítaní. Môže sa to totiž týkať aj vás. Mnoho ľudí si totiž kožu krčí, bez toho aby si uvedomovalo. Následkom toho sa im na tele môžu začať vyskytovať nepríjemné jazvy a vyrážky. Znamená to ale oveľa viac, pretože to má priamu spojitosť s psychickým stavom jedinca.

Psychoterapie a krém

Ak nemôžete túto činnosť zastaviť a máte neustálu potrebu sa stláčať, môže vám táto činnosť prinášať určitú úľavu. Tým, že si vytlačíte pupienok, z tela tiež odstránite aj časť epidermis (koža), čo pre vaše telo môže byť nebezpečné. V extrémnej fáze to môže viesť až k poraneniu, infekcii a závažnému poškodeniu kože. Stláčanie je však emocionálne porucha (pocit viny, uzatváranie atď.).

V tomto prípade vám môže pomôcť psychoterapia a dermatologické liečba, pretože koža bude potrebné tiež liečenie, rovnako ako duša. Ak máte kožu poškodenú, môžete začať používať pleťové mlieka, krémy, ale hlavne by ste sa už nemali šklbať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané