Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hrôza: Na delta mutáciu zomiera viac očkovaných než neočkovaných. Analytik Smatana: Tu je dôvod

reklama:
Delta variant COVID-19
Delta variant COVID-19www.gettyimages.com

Štatistiky úmrtí na delta variantu koronavírus pôsobí veľmi šokujúce. Údaje z niekoľkých krajín ukazujú, že na deltu zomiera viac očkovaných než neočkovaných. Prečo je to tak? Vysvetľuje analytik …

Ak sa pozrieme na dáta z Anglicka a zameriame sa na agresívnejšie delta mutáciu, tak čísla tento zarážajúci fakt potvrdzujú. Z celkovo 92,029 delta pozitívnych zomrelo k 21. júnu v Anglicku 117 ľudí. Z nich až 50 dostalo obe dávky vakcíny, pričom len 38 zosnulých v skupine starších 50 rokov nemalo ani jednu dávku. Skóre teda vskutku je: 50 (očkovanie) vs 38 (neočkovaných).

Chyba v dátach to asi nebude. Anglické štatistiky sú väčšinou veľmi dobré. Ako je to teda možné? Na túto otázku sa zameral analytik Martin Smatana. Ako píše na sociálnej sieti, dôvodov je niekoľko:

Vakcíny nechráni na 100%. Podľa Public Health England chráni očkovanie proti hospitalizáciám s delta variatnom niekde v rozsahu 92 – 95% a podobné čísla sa čakajú aj pri ochrane pri úmrtiach.

Nemáme informácie o rizikových skupinách jednotlivých kohortách. Vieme len, že 50 plne očkovaných ľudí malo viac ako 50 rokov, ale nemáme iné informácie. Pričom vieme, že s rastúcim vekom sa násobí riziko ťažkého priebehu a úmrtí, o komorbidity ani nehovorím.

Hlavný dôvod je však iný a úplne jednoduchý. „V Anglicku majú k včerajšku očkovaných v skupine 50+ oboma dávkami približne 19,56 milióna ľudí, čo predstavuje 87,4% predmetnej populácie. Neočkovaných, ani raz dávkou je 2,07 mil. Ľudí. A teraz: Z populácie plne očkovaných 19,56 mil. Zomrelo 50 ľudí. Z populácie vôbec neočkovaných 2,07 mil. Ľudí zomrelo 38 ľudí. Ak sa teda pozrieme na pomer počtu ľudí a počtu úmrtí v každej zo skupín je zrejmé, že Viral je nedôvodné. Pravda je, že neočkovaných umierali 7,2 násobne viac ako očkovanie – stačí si len porovnať veľkosť oboch skupín. V skupine mladších ako 50 rokov dokonca nezomrel nikto plne očkovaný, pričom až 6 neočkovaných. Výsledný pomer bude teda ešte vyššia, „vysvetlil analytik Smatana.

Na záver preto ľudí opätovne vyzýva, aby sa dali zaočkovať. „Očkovanie je najefektívnejší nástroj boja s vírusom. Vírus sa vás nebude pýtať či veríte v očkovania, alebo si verifikovať fakty. Neváhajte prosím, zaočkujte sa …, „dodal na záver Smatana.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 20. júla 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.