Hrášok je obľúbená a nenáročná zelenina, ktorá sa pestuje na väčšine záhradiek.
Je hrášok strukovina alebo zelenina?
Niekto sa môže pozastaviť nad tým, kam správne hrášok zaradiť. Čerstvý zelený hrášok je nedozreté semeno, ktoré sa svojím zložením blíži zelenine. No hrach je plne vyzreté semeno a patrí do skupiny strukovín. V oboch podobách je pre náš organizmus prospešný a nájdeme v ňom veľa cenných látok. Čerstvý hrášok obsahuje 80% vody. Po usušení má hrách len 10% vody. Sušením sa zmení aj pomer vitamínov, minerálov, sacharidov, bielkovín a vzrastie jeho energetická hodnota. Čerstvý hrášok obsahuje viac vitamínov rozpustných vo vode, predovšetkým C a K, ale menej látok minerálnych.
Čerstvý hrášok je vhodný pre všetkých. Odporučiť ho možno hlavne športovcom, vegetariánom, dojčiacim a tehotným ženám, deťom, diabetikom, ľuďom so srdcovým ochorením a ľuďom s poruchami trávenia.
Čo obsahuje?
Hrášok je bohatý na vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6), vitamín C, E, A. V jednom šálke hrášku nájdete 44% vitamínu K. Ďalej je v ňom kyselina listová, horčík, draslík, fosfor, vápnik, železo , zinok, meď, molybdén a plno bielkovín.
Zdravotné účinky hrášku
Konzumácia hrášku napomáha znižovaniu cholesterolu , ľahko znižuje krvný tlak, podporuje činnosť pankreasu a slúži aj ako prevencia osteoporózy . Posilňuje vlasy, kosti, svaly, nervy aj samotné srdce. Je vhodný pri depresii, častom kolísaní nálad a nervozite. U plodu dokonca podporuje vývoj nervovej sústavy. Hrášok je dobrý aj pre naše oči, udržuje pleť zdravú, predchádza tvorbe vrások a zvyšuje obranyschopnosť organizmu.
Čerstvý, mrazený aj sterilizovaný
Hrášok je najlepšie čerstvý, ale dopriať si ho môžete po celý rok. K dostaniu je hrášok v konzervách a hrášok mrazený, ktorý je o niečo hodnotnejší. Sterilováním stráca hrášok až polovicu svojich vitamínov.