Hormonálne akné trápi stále viac žien aj v dospelosti

Zdieľať
akné
Hormonálne akné trápi stále viac žien aj v dospelosti Foto: www.gettyimages.com

Hormonálne akné sa môže objaviť v každom veku. Napriek tomu, že trápi najmä dospievajúcich, stále častejšie u mnohých pretrváva aj do vyššieho veku. Veľakrát v súvislosti s menštruáciou, menopauzou či v dôsledku hormonálnych porúch, ktoré stoja za hormonálnou nerovnováhou tzv. androgénov, hormónov spôsobujúcich nadmernú produkciu kožného mazu a nadmernú tvorbu kožných buniek v okolí pórov. Nadmerná produkcia mazu spôsobuje upchávanie pórov, ktoré sú následne živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce tvorbu pupienkov, čiernych a bielych bodiek okolo tvárí a čeľuste, niekedy sa môžu objaviť aj hlboké a bolestivé cysty.

Príčiny vzniku akné v dospelosti

Hormonálne zmeny

  • okolo menštruácie
  • počas tehotenstva a bezprostredne po ňom
  • po vysadení antikoncepcie
  • perimenopauza a menopauza

Stres

Za hormonálnou nerovnováhou môže stáť aj stres, pretože podporuje produkciu androgénov.

UV žiarenie a znečistené ovzdušie

Pri vystavení sa vonkajším stresorom (UV žiareniu, prach, znečisteniu) pokožka prechádza oxidáciou, ktorá spúšťa reťazovú reakciu: hyperkeratinizáciu (hromadenie odumretých kožných buniek), hyperprodukciu kožného mazu (mastná koža) a oxidáciu kožného mazu a nečistôt prítomných na povrchu. Tento proces môže viesť k vzniku nových nedokonalostí.

Rodinná anamnéza

Niektorí ľudia môžu mať k vzniku akné aj genetickú predispozíciu.

Zle zvolené prípravky o pleť a vlasy

Za hormonálnym akné môže stáť aj zle zvolená starostlivosť o pleť, make-up, opaľovacia starostlivosť či stylingové prípravky na vlasy.

Vedľajšie účinky liekov a niektoré choroby

Za vznikom akné môžu stáť aj niektoré lieky či samotné ochorenie, napr. syndróm polycystických ovárií.

Ako udržať hormonálne akné na uzde?

Nie je pravdou, že za akné môže len znečistená pleť. Hlavným vinníkom je nadmerná tvorba mazu a často aj nadmerné používanie najrôznejších kozmetických prípravkov. Napriek tomu, že je starostlivosť o mastnú pleť dôležitá, nič sa nemá preháňať a nadmerné používanie mnohých prípravkov môže pleť ešte viac podráždiť. Starostlivosť o pleť je tak dobré minimalizovať na základnú čistiacu, hydratačnú a opaľovaciu starostlivosť. Pokiaľ potom skúšate nový prípravok, je potrebné dať mu aspoň 14 dní na to, aby sa mohli prejaviť nejaké zmeny. A až po tejto dobe prípadne hľadať iné riešenie. Vždy však radšej preferujte jemnú a lokálnu starostlivosť.

Pokračujte na ďalšej strane

akné
Hormonálne akné trápi stále viac žien aj v dospelosti Foto: www.gettyimages.com

Pozor na škvrny a jazvy po akné

Akné na pleti môže zanechať aj nevzhľadné jazvy a tmavo červené alebo hnedé škvrny. Aj preto je dôležité vyrážky nestrhávať ani nevytláčať. Lepšie je ani nepoužívať agresívne abrazívne prípravky ako napr. hrubý peeling. Pupienky sú živnou pôdou pre zápal, na ktorý pokožka reaguje zvýšením prietoku krvi do postihnutého miesta, a zásobuje ho „obrannými“ bielymi krvinkami, ktoré bojujú proti choroboplodným zárodkom a zaisťujú obnovu. Táto intenzívna reakcia bohužiaľ môže pretrvávať aj potom, keď pupienok sám o sebe zmizne. Objavuje sa potom často červená škvrna.

Pri boji pokožky s akné môže dôjsť aj k vyššej produkcii melanínu a k vzniku hnedých škvŕn, ktoré môžu pretrvať aj mesiace po odznení pupienka a sú bežnejšie pri tmavších odtieňoch pleti, aj keď môžu postihovať aj svetlú pokožku. Lekári tento stav nazývajú pozápalová hyperpigmentácia. Pokiaľ dôjde k zapáleniu hlbokého pupienka, enzýmy môžu začať odbúravať vnútorné stavebné kamene pokožky (napr. kolagén a elastín) a kvôli obranným mechanizmom pokožky môže vzniknúť jazva (odborne atrofická jazva).

Ako sa správne starať o aknóznu pleť

Pri každodennej starostlivosti nezabudnite dodržiavať účinné zásady boja proti akné a používať špeciálne prípravky, ktoré podporujú hojenie vyrážok a akné.

Zásady boja proti akné

Pravidelné čistenie správnymi prípravkami – ráno aj večer je dôležité odstrániť maz a nečistoty, ktoré blokujú póry a skrývajú baktérie. To umožní vašej pokožke prirodzenú regeneráciu a minimalizáciu rizík vzniku nových ohnísk výskytu nedokonalostí.

Na podporu liečby akné je ideálne tiež raz až dvakrát týždenne použiť upokojujúcu masku proti akné ako hlboký čistič pórov. Po vyčistení vždy ihneď aplikujte vhodný hydratačný krém, aby došlo k rehydratácii pokožky. Pokiaľ používate lokálne krémy proti príznakom akné, aplikujte ich po očiste a navlhčení, aby mohli pracovať s prirodzeným regeneračným procesom vašej pokožky a prinášať maximálny úžitok.

Je dobré, keď hydratačný krém obsahuje aj dermatologicky aktívne zložky, ako je glycerín, kyselina hyalurónová, prípadne kyselina salicylová a LHA. Skvelou účinnou látkou v starostlivosti o akné je aj retinol, ten je ale dobré aplikovať až na noc a v prípade použitia nezabudnúť nasledujúci deň použiť krém s SPF.

Krémy s SPF, teda ochranným faktorom proti UV žiareniu, je dobré pri aknóznej pleti používať aj ako prevenciu proti vzniku hnedých škvŕn a zvýraznenie červených škvŕn, kde je slnečné žiarenie nepriateľ číslo jedna.

pleť
Hormonálne akné trápi stále viac žien aj v dospelosti

Môže pomôcť hormonálna antikoncepcia?

Áno, môže. Kombinovaná perorálna antikoncepcia obsahuje estrogén aj progesterón a blokuje účinky androgénov vo vašom tele. Pilulka teda pomáha znížiť tvorbu kožného mazu, čím redukuje upchaté póry a akné. Avšak aj hormonálna antikoncepcia má svoje rizikové faktory a neodporúča sa, ak trpíte krvnými zrazeninami, vyšším krvným tlakom, veľkou nadváhou či fajčíte.

Zdroj: novinky.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané