Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Home office tipy: Prežite ho bez stresu a zbytočných kalórií

Working mom works from home office. Happy mother and daughter smiling. Successful woman
Foto: Siteelement

Práca z domova – či už ste si ju vybrali sami alebo dostali príkazom, predstava to môže byť lákavá. Kto by sa nechcel konečne dobre vyspať, dopravnú špičku vymeniť za pokojné raňajky a namiesto lodičiek si hovieť v papučiach? V skutočnosti si však domáce pohodlie vyžaduje dobre nastavený režim a veľkú dávku disciplíny. Home office je totiž práca ako každá iná, až na to, že pracovným priestorom je váš dom, či byt. Máme pre vás pár tipov, ako si osvojiť efektívnu rutinu a spoľahlivo ju dodržiavať. A ako pri tom nezabudnúť ani na zdravé stravovacie návyky.

Začína to ráno. Budík stačí posunúť o pol hodiny, veď nemusíte trčať v kolóne, po raňajkách si s kávičkou doprajete ešte pár stránok v časopise. Krátke upratovanie, aby ste sa pri práci cítili dobre a potom kontrola detí, ako sa im darí pri online vyučovaní. A už je čas pripraviť obed, aby ste stihli natankovať energiu na ďalšiu časť dňa. Polovica pracovného času je fuč a vás chytá úzkosť, že to dnes zase nestihnete. Večer pobehujete od detí k počítaču a v noci si želáte, aby bolo zase všetko po starom a hoci aj v silonkách namiesto teplákov.

Doma sa totiž skrýva mnoho vecí, ktoré môžu odlákať našu pozornosť (špinavý riad, či neporiadok). Nie je jednoduché sadnúť si a začať, bežať na maximálny výkon, či naopak včas vypnúť. Alebo si odoprieť dobroty, ktoré na vás číhajú v komore.

1. Vytvorte si rannú rutinu

Inšpirujte sa rituálmi, ktoré vám pomáhali bežne fungovať. Sprcha, raňajky, líčenie, príprava detí do školy, štart z garáže. Pri práci z domova je jednoduché vyliahnuť sa z postele priamo k počítaču, ale nerobte to! Zachovajte si aspoň základy normálneho režimu, budete sa cítiť lepšie a pripravenejšie.

2. Neleňte a prezlečte sa

Nech vás to akokoľvek láka, nebuďte celý deň v pyžame. Nemusíte to dotiahnuť k biznis dokonalosti, ale skutočné oblečenie vám pomôže zachovať pracovné dekórum. Dovolené sú aj legíny, džíny alebo pohodlné topy.

3. Vytvorte si pracovný priestor

S tabletom na gauči, či nebodaj v posteli si môžete odbaviť pár e-mailov cez víkend. Ak však máte pred sebou celý pracovný deň, potrebujete pohodlné miesto, kde vás nikto nebude rušiť. Netreba hneď prestaviť celú miestnosť na pracovňu, stačí dobre zariadený pracovný kút.

Mali by ste tam mať dostatok priestoru, svetla a podmienky, pri ktorých nebude trpieť vaša chrbtica. Základom je stabilný stôl a kvalitná stolička. Aj to, že sa sem môžete presunúť, vám naštartuje pracovnú náladu.

4. Pripravte si zoznam denných priorít

Prestaňte sa topiť v mori úloh a zostavte si zoznam priorít! Ideálne je mať k dispozícii týždenný výhľad a každý deň si vytýčiť zhruba 5 priorít, na ktoré sa chcete zamerať. Vypichnite tie, ktoré potrebujú splniť asap. Samozrejme na to choďte pragmaticky a nie z pozície superhrdinky, ktorá musí do polnoci spasiť svet.

5. Prokrastináciu hoďte za hlavu a začnite

Je najvyšší čas zapnúť počítač? Neotvárajte Facebook ani Instagram, vrhnite sa rovno do pracovného procesu. Nemusíte byť neustále on-line a sledovať, čo sa práve deje. Naučte sa veci neodkladať len preto, že vám nedýcha na krk šéf. Pre prácu z domova je najdôležitejšia vôľa a motivácia. Ak tieto vlastnosti nemáte, môže sa home office stať nočnou morou plnou úzkosti a výčitiek.

6. Nezabúdajte si dobiť energiu

Keď máte kuchyňu za rohom alebo v nej priamo sedíte, nie je nič jednoduchšie než prepadnúť nekonečnému vyzobávaniu. Ak vám v komore sedia dobroty tzv. „na horšie časy“, bude dosť náročné sa k nim pravidelne neuchyľovať. Veď čo je horšie než stres? Plánujte preto s dostatočným predstihom, čo a kedy budete jesť. Zásobte sa predovšetkým zdravými a výživnými kúskami ako zelenina, orechy – zväčší sa tým pravdepodobnosť, že siahnete práve po nich.

Keď sa ozve chuť na sladké, namiesto cukroviniek radšej siahnite po sušenom ovocí alebo cereálnych sušienkach. BeBe Dobré ráno obsahujú mnoho pomaly stráviteľného škrobu (SDS), čo sú pozvoľna uvoľňované sacharidy. Tie zvyšujú hladinu glukózy v krvi po jedle v menšej miere, než výrobky s nízkym obsahom pomaly stráviteľného škrobu. Takže vám vlna pracovnej energie vydrží dlhšie.

Pauzu na obed rozhodne netrávte za počítačom! Je to príležitosť nielen dobiť baterky, ale aj na chvíľu si vyčistiť hlavu. Doprajte si rýchly obed, ktorý zvládnete pripraviť do 30 minút. Ak nechcete vyvárať, pripravte si ho deň vopred, alebo si obed jednoducho objednajte. Zistíte, že šikovné plánovanie vám pri home office ušetrí mnoho času.

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 1. júla 2021
K téme ,

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.