Holenie intímnych partií môže byť nebezpečné. Robíte všetko správne?

Zdieľať
Fb 35.jpg

Dnešná žena preferuje hladkú pokožku nielen na nohách.

Aké chyby robíte v holení na intímnych miestach?

Holenie patrí u väčšiny žien ku každodenným rituálom. Trendy sú neúprosné a velí zbaviť sa všetkých chĺpkov. Intímne partie nie sú výnimkou. Príliš časté holenie týchto miest však zdraviu neprospieva.

Epilácia, vosky, lasery, cukrová pasta. Metód, ako sa zbaviť neželaného ochlpenia, je celý rad. Nad všetkými ale stále víťazí použitie klasickej žiletky. Aj napriek krátkodobému efektu ide o najlacnejší a najrýchlejší spôsob. Či už beriete pravidelne do ruky spomínanú žiletku alebo napríklad epilátor, mali by ste spozornieť. Odstraňovanie chĺpkov v oblasti genitálií totiž nie je bez rizika a následky môžu byť oveľa vážnejšie než len pár svrbiacich vyrážok.

Hladká koža ako vstupná brána pre infekcie

Štúdia zverejnená v odbornom časopise Jama Dermatology ukázala, že hlavnou motiváciou žien k vyholeniu prirodzenia sú estetické a hygienické dôvody. Podľa dermatológov ale môže príliš časté holenie týchto miest skôr uškodiť.

Tvrdenie, že „bez vlny“ prospieva zdraviu a zabraňuje hromadeniu baktérií, je len mýtus. Chĺpky naopak predstavujú prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredím. Holenie je pre pokožku neprirodzené, dráždi ju a zanecháva mikroskopické ranky. Podráždenie v kombinácii s teplým a vlhkým prostredným genitálií sa stáva živnou pôdou pre baktérie.

Využite naše desatoro, ktoré vám uľahčia každodennú starostlivosť o vašu pokožku

Upozornil na to napríklad tím francúzskych výskumníkov v odbornom magazíne British Medical Journal. „Zbavovanie sa ochlpenia predstavuje rizikový faktor pre sexuálne prenosné choroby, ako sú genitálne bradavice a ďalšie infekcie,“ tvrdí vedúci dermatológ François Desruelles.

Genitálne bradavice nie sú zďaleka jedinou komplikáciou, ktorá hrozí ženskému klinu. Hladko vyholené genitálie umožňujú aj jednoduchšie šírenie HPV vírusu, ktorý je príčinou rakoviny krčka maternice. „Ochlpenie síce nemôže prenosu infekcií úplne zabrániť, ale umožňuje vyhnúť sa kontaktu kože na kožu s nakazeným človekom,“ uviedla gynekologička Vanessa Mackay pre britský denník The Independent. Ďalej hrozí zápaly vlasových folikulov, kožné abscesy alebo alergické reakcie.
Robíte všetko správne?

Dnešné štandardy krásy však neumožňujú na holenie rezignovať. Návratu do stredoveku sa teda netreba obávať. Riziko nepríjemných komplikácií vrátane bežných pupienkov a svrbenie sa dá minimalizovať dodržiavaním niekoľkých základných pravidiel.

Po holení vždy používajte neparfumované krémy

Intímen holenie

Desatoro pre holenie intímnych partií

  • Vykúpte sa v horúcej vode, aby chĺpky zmäkli a ľahšie sa s nimi pracovalo.
  • Dlhšie chĺpky si najprv zastrihnite nožnicami.
  • Vždy používajte penu na holenie, nie mydlo alebo sprchový gél. Pena by mala mať neutrálny alebo mierne kyslé pH, ktoré nebude meniť prirodzené prostredie vášho lona.
  • Nezabúdajte na pravidelnú výmenu žiletky. Ostrie sa postupne zanáša baktériami a zvyšuje sa riziko infekcie.
  • Holte sa po smere rastu chĺpkov. Zabránite tak ich zarastaniu a tvorbe vyrážok.
  • Oholená pokožka je veľmi citlivá, preto ju nedrhnite, ale iba zľahka utrite jemným uterákom.
  • Pokožku namažte neparfumovaným hydratačným krémom bez alkoholu alebo olejom. Upokojujúci účinok majú napríklad prípravky s obsahom aloe vera.
  • Ak sa pri holení porežete, nezabudnite poranenia vydezinfikovať.
  • Po holení noste voľnejšie priedušné bielizeň.
  • Nehoľte sa príliš často. Ak sa snažíte oholiť príliš krátke chĺpky, akurát dráždíte pokožku a výsledok je takmer nulový.

Akú metódu odstraňovania chĺpkov na intímnych miestach uprednostňujete vy?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané