Holá koža ustúpila evolúcii. Ktoré národy si stále pestujú bujné ochlpenie a prečo je také dôležité?

Zdieľať
chlpatý hrudník
Holá koža ustúpila evolúcii. Ktoré národy si stále pestujú bujné ochlpenie a prečo je také dôležité? Foto: www.gettyimages.com

Praľudia sa pýšili bohatým ochlpením celého tela. Odvtedy ale už uplynulo množstvo času. Vývoj nás o väčšinu srsti postupne pripravil. Dnes nám ostali iba jej zlomky a aj tie z estetických a hygienických dôvodov odstraňujeme. Je to naozaj správna taktika? Porast tela nám v živote pomáha oveľa viac, než by sme predpokladali.

Ochrana proti baktériám

Dodnes veľkú časť nášho tela pokrývajú chĺpky, obvykle ale bývajú také jemné, že ich takmer ani nepostrehnete. Keď prídete do puberty, vyrastie vám ale ešte ďalší kabátik – ochlpenie, ktoré má každý rôzne farebné, dlhé a husté. To, ako bude vyzerať, predurčuje vaše pohlavie, hormóny aj genetické dispozície. Aké úlohy plní? Pomáha chrániť intímne miesta pred nečistotami a prenosom baktérií, vrátane sexuálne prenosných infekcií, ako napovedá jedna štúdia uverejnená v roku 2017 v BMI Journals. Ďalej udržuje prirodzene vlhké prostredie a optimálnu teplotu genitálií.

U žien hrá rolu partner

Zo ženského pohľadu sa otázkou ochlpenia genitálií zaoberá napríklad kanadsko-americká gynekologička Jen Gunterová v knihe Biblie vagíny, ktorá upozorňuje, že chĺpky chránia ženskú vulvu a bývajú dôležité aj počas sexuálneho zážitku. Podľa vedcov znižujú trenie pri sexe. Veľa žien sa podľa štatistík holia hlavne vtedy, keď majú priateľa a žijú aktívnym sexuálnym životom. Potom niektoré z nich venujú svojmu klinu pozornosť pokojne aj každé dva dni. Keď sú samy, sú v tejto oblasti oveľa menej aktívne a pokojne si nechajú chĺpky rásť napríklad aj mesiac. Ako je to u mužov, ktorí mávajú ochlpenie aj na hrudi a chrbte? K najchlpatejším národom sa radia tí zo Stredomoria, nasledujú Škandinávci. Česi si nestoja zle, ochlpených je asi 60 – 69 %. Takmer holú kožu s iba 5% chlpov mávajú obyvatelia zo subsaharskej Afriky. Aj muži ale pristupujú k ich úprave – skracovaniu či úplnému odstráneniu.

holenie
Holá koža ustúpila evolúcii. Ktoré národy si stále pestujú bujné ochlpenie a prečo je také dôležité? Foto: www.gettyimages.com

Vábnička na opačné pohlavie

V súčasnosti znamenajú ochlpené intímne partie často ako stigma. Ukazovanie chĺpkov pred opačným pohlavím, že máte v podpazuší či v lone prales, sa rovná spoločenskému faux pas. Štúdie napovedajú, že 59 % žien a 61 % mužov si ohanbia upravuje. Podľa módnych trendov si ženy častejšie vyberajú vyholené náprotivky. V minulosti to tak však nebolo. Naopak nežné pohlavie uprednostňovalo chlpáča, pretože inštinktívne vycítilo, že ide o silných, zdravých mužov, s ktorými splodí kvalitné potomstvo. Zarastená hruď pôsobila mohutnejším dojmom a podnecovala záujem dám. Navyše fínsky docent evolučnej psychológie Markus J. Rantala uvádza, že chĺpky v intímnych partiách môžu mať ešte ďalšiu úlohu: Zachytávajú sa na nich feromóny ako vábnička pre opačné pohlavie. Teda chlpatejší jedinec je z tohto pohľadu tiež atraktívnejší. Presvedčivé vedecké dôkazy pre toto tvrdenie ale zatiaľ chýbajú.

Chlpy nahrádzajú termo bielizeň

V čom chlpy pomáhajú aj dnes a prečo by sme to s ich holením nemali preháňať? Nejde iba o ochranu intímnych partií. Chlpy na hrudi a chrbte u mužov hrajú nezastupiteľnú úlohu v oblasti regulácie telesnej teploty. Chĺpky slúžia na odvádzanie vylučovaného potu, ktorý sa z nich odparuje a tým sa ochladzuje prehriate telo. Chlapi, ktorí majú geneticky daný bujnejší porast získavajú výhodu, disponujú vlastne prirodzenou funkčnou bielizňou. Predovšetkým športovci, ktorí utratia vysoké čiastky za termobielizeň zo špeciálnych vlákien na odvod potu, dobre vedia, o čom je reč. Vďaka ochlpeniu sa v lete ochladíte, v zime zase neprechladnete. Preto nie je rozumné sa tejto výhody šmahom zbavovať iba kvôli momentálnemu diktátu módy.

Zdroj: Researchgate, Medicalnewstoday, Health

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané