Harmanček- univerzálna bylinka skoro na všetky choroby

Zdieľať
Macro shot of wild camomiles over white
Macro shot of wild camomiles over white

Ak by ste hľadali univerzálny bylinku, ktorá lieči takmer všetky choroby, je to práve harmanček .

Kde ho zbierať

Harmanček rastie takmer všade – ako poľná burina, pozdĺž ciest, na lúkach či rumoviskách. Kvitne od mája do augusta a mali by sme zbierať len neodkvitnuté kvety – to spoznáme tak, že biele okrajové lístky kvetov sú rozprestreté do roviny, nie ohnuté späť ku stopke.

Macro shot of wild camomiles over white
Macro shot of wild camomiles over white

Aké má účinky

Harmanček má predovšetkým protizápalový účinok, ktorý sa využíva ako vnútorne, tak zvonka. Harmanček nám vylieči žalúdočné kŕče, nadúvanie, utlmí bolestivú menštruáciu, pomôže pri obličkových kameňoch, nádche a zápale prínosových dutín, pri svalových kŕčoch, na upokojenie reumatických bolestí, pri zápale nervov a pre celkové posilnenie nervovej sústavy. Zvonka potom hojí zápaly v ústnej dutine, používa sa na inhaláciu pri nádche, je vhodný aj ako klystír či ako obklady na rany. Lieči aj očné zápaly, jačmenné zrno, posilňuje pokožku hlavy pri umývaní vlasov a čistí a regeneruje pleť.

Čo si z harmančeka pripraviť

Xamomili.jpg

Najjednoduchšie a najznámejší je harmančekový čaj (nálev). Dve lyžičky kvetu prelejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať (najlepšie pod pokrievkou). Potom scedíme a pijeme teplý pri vyššie uvedených problémoch. Alebo používame vychladený zvonka na rany, ako kloktadlo, na umývanie vlasov či omývanie pleti.

Keď zmiešame 1 diel rumančeka, 1 diel fenikla, 1 diel rasce a 1 diel mäty, potom získame výborný čaj proti nadúvaniu. 2 lyžičky zmesi zalejeme 250 ml studenej vody, privedieme k varu a krátko povaríme. Scedíme a necháme vychladnúť. Pijeme vlažný po dúškoch.

Rumančekový kúpeľ si pripravíme tak, že 2 hrste kvetov rumančeka zalejeme 1 litrom vriacej vody, necháme 15 minút lúhovať, potom precedíme a vlejeme do kúpeľa do vane. Kúpeľ nám zlepší náladu a je dobrý na nervy.

Z  harmančeka si môžeme pripraviť aj domácu masť : 250 g masti rozohrejeme a dáme do neho 2 hrsti kvetov harmančeka. Necháme stáť do druhého dňa. Potom opäť zohrejeme a precedíme cez jemné sitko či plátno. Uchovávame v téglikoch a používame na mazanie jaziev, rán či vyrážok.

Harmančekový vankúšik pre deti môže výborne nahradiť levanduľový alebo medovkový. Suché kvety naplníme do pláteného vrecka a dáme deťom pod vankúš. Má upokojujúce účinky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané