Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Grapefruit môže byť s niektorými bežnými liekmi pre človeka nebezpečný

reklama:
grep a lieky
grep a liekywww.gettyimages.com

Osviežujúci a lahodný grapefruit je bohatý na živiny, ako je lykopén, vitamín A a beta-karotén. Ovocie je dobre známe ako „ovocie z raja“ pre svoje jedinečné zdraviu prospešné vlastnosti. Nedávne štúdie však ukázali, že viac ako 85 druhov liekov môže byť v interakcii s grapefruitom pre ľudské zdravie smrteľne nebezpečné.

Áno je to tak, lieky na predpis môžu vážne reagovať s grapefruitom, nezáleží na tom, či je čerstvý, zmrazený, alebo ide len o šťavu. Vo všetkých prípadoch to môže viesť k životne nebezpečným problémom. Táto interakcia grapefruitu s liekmi môže nastať s liekmi, ktoré denne užíva veľa ľudí od liekov na vysoký cholesterol cez vysoký krvný tlak až po rakovinu.

Tento problém interakcie liekov s grapefruitom je už takmer 20 rokov známy, ale niektorí ľudia si stále myslia, že pre nich ani ich zdravie nie je nijako nebezpečný. Avšak účinky miešania týchto dvoch vecí môžu byť niekedy naozaj vážne a môžu viesť až k smrti. Dr. David Bailey, farmakológ na kanadskej klinike, hovorí, že počet liekov na predpis, ktoré môžu spôsobiť niektoré závažné nežiaduce účinky, sa každým dňom zvyšuje.

Napríklad, ak zapíjate 1 tabletu niektorých predpisovaných liekov práve pohárom grapefruitovej šťavy, je to rovnaké ako požitie 20 tabliet naraz. Inými slovami to môžete nazvať nežiaducim predávkovaním. Mnohé z liekov na predpis sú nezlučiteľné s grapefruitom, napr. antibiotiká, blokátory kalciového kanála používané na liečbu vysokého krvného tlaku a niektoré lieky znižujúce hladinu cholesterolu.

Najzraniteľnejšou skupinou tejto smrtiacej kombinácie sú ľudia starší ako 45 rokov, pretože sú najväčšími kupcami ako grapefruitu, tak liekov na predpis. Mali by ste si tiež byť vedomí dôležitého faktu, že sa tento problém netýka len grapefruitu, ale často aj ďalších druhov ovocia, ako sú napr. pomaranče, limetky, či pomelo. Bacha na to!

Niektorí lekári tiež hovoria, že toxická interakcia medzi grapefruitom a liekmi na predpis môže nastať aj vtedy, keď niekto konzumuje grapefruity aj hodiny pred podaním lieku. Buďte teda opatrní a vždy sa poraďte s lekárom!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 2. marca 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.