Veľmi často môžete pozorovať, ako ľudia z rôznych spoločenských vrstiev a rôznych vekových kategórií rozprávajú známymi frázami a výrazmi. Na to, aby vás poznali ako skutočne vzdelaného človeka, však nestačí používať výstižné výrazy do bodky. Najlepšie je, ak poznáte nielen ich význam, ale aj pôvod! Význam známych fráz a výrazov.
Augeove stajne
Legenda hovorí, že kráľ Augeas bol vášnivým chovateľom koní a vo svojich stajniach mal viac ako 3000 koní. Z nejakého dôvodu však nikto nikdy nečistil stajne 30 rokov. Jednou z Herkulovských prác bolo, že vyčistil stajne kráľa Augeasa. Aby to urobil, hrdina odklonil koryto rieky Alpheus do maštale a prúdom vody zmyl všetok hnoj. Odvtedy sa výraz „Augeovské stajne“ vzťahuje na všetko zanedbané alebo znečistené do poslednej hranice.
Pridajte prvé číslo
Za starých čias bolo zvykom, že školákov šibali. Niektorí boli zbičovaní z dobrého dôvodu, iní – ako preventívne opatrenie. Často sa stávalo, že študent to dostal obzvlášť ťažko. V tomto prípade by mohol byť prepustený z ďalších nerestí do prvého dňa nasledujúceho mesiaca.
Modrá krv
Španielska kráľovská rodina a šľachta boli hrdí na to, že vystopovali svoj pôvod k Vizigótom a nikdy sa nemiešali s Maurmi, ktorí vstúpili do Španielska z Afriky (na rozdiel od obyčajných ľudí). Keďže obyčajní ľudia mali tmavú pleť a šľachtici mali na bledej koži modré žilky, boli na túto farbu hrdí a hrdo sa nazývali „modrá krv“. Dnes sa tento výraz používa na označenie aristokracie.
Peniaze nevoňajú
Syn rímskeho cisára Vespasiána jedného dňa vyčítal svojmu otcovi, že zaviedol dane na verejné toalety. Potom mu cisár ukázal peniaze získané z tejto dane a spýtal sa, či to zapácha. Syn odpovedal záporne. Takto vznikol výraz „peniaze nevoňajú“.
Dosiahnite rukoväť
V Rusku sa rožky piekli s rúčkou, za ktorú sa nosili. Po položení kalachu na stôl bola rúčka odlomená a z hygienických dôvodov vyhodená. Tieto koterce vyberali a jedli žobráci a psy. Odtiaľ pochádza výraz „dostať sa k veci“ – teda ochudobniť sa, zostúpiť.
Dýchanie na posledné nohy
Podľa kresťanského zvyku kňaz vyspovedal človeka, ktorý nemal dlho žiť, dával mu sväté prijímanie a okolo neho pálil kadidlo. V dôsledku toho sa pre označenie chorého človeka (a v modernom jazyku aj pre sotva fungujúce zariadenie) ustálil výraz „dýchanie na posledné nohy“.
Hra nestojí za sviečku
V časoch pred elektrinou sa gambleri často schádzali, aby si večer zahrali, a na osvetlenie používali sviečky. Často sa stávalo, že stávky a výhry výhercu boli také malé, že to nezaplatili ani sviečky. Tu sa zrodil výraz „hra nestojí za sviečku“.
Ako dať niečo na pitie
Dodnes sa zachovali zoznamy kriminálneho žargónu z 18. – 19. storočia, v ktorých je výraz „dať nápoj“ synonymom slova „jed“. V tých časoch bola otrava považovaná za jeden z najspoľahlivejších a najbezpečnejších spôsobov, ako sa vrah zbaviť znepokojujúcej osoby.
Obetný baránok
Podľa starého židovského obradu v deň odpustenia hriechov veľkňaz položil ruky na hlavu kozy a položil tak na ňu hriechy celého ľudu. Odtiaľ pochádza výraz „obetný baránok“.
Hádzať perly pred svine
Proces hádzania malých kúskov skla pred ošípané je skutočne zbytočný podnik. Ale pôvodný text Biblie (kde je táto fráza prevzatá) hovorí o ľuďoch, ktorí hádžu vzácne perly do koryta prasaťa. Faktom je, že kedysi slová „perla“, „korálky“ a „perly“ označovali rôzne druhy perál. A až neskôr, s rozvojom priemyslu, sa sklenené korálky začali nazývať krásnym slovom „korálky“.
Cez mesiac
Grécky filozof Aristoteles (384 – 322 pred Kristom) vo svojej eseji „Na oblohe“ navrhol, že obloha pozostáva zo siedmich nehybných krištáľových gúľ, na ktorých sú založené hviezdy a planéty. Sedem nebies sa tiež spomína na rôznych miestach v Koráne: napríklad sa hovorí, že samotný Korán priniesol anjel zo siedmeho neba.
Umývanie kostí
Podľa predstáv niektorých národov každý nekajúcny hriešnik, ak ho ťaží kliatba, po smrti vychádza z hrobu v podobe ghúla alebo upíra a ničí ľudí. Ak chcete odstrániť kúzlo, musíte vykopať pozostatky zosnulého a umyť jeho kosti čistou vodou. Dnes výraz „umývanie kostí“ znamená analýzu charakteru človeka.
Najnovšie čínske varovanie
V roku 1958 bola čínska vláda mimoriadne pobúrená americkou leteckou a námornou podporou Taiwanu a vydala nahnevanú správu s názvom „Záverečné varovanie“. Svet sa triasol hrôzou a zatajoval dych v očakávaní tretej svetovej vojny. Keď o sedem rokov neskôr Čína vydala štvorstovku pod rovnakým názvom, svet zavýjal radosťou. Keďže okrem kúskov papiera s hrozivými slovami nemala Čína voči štátom čo oponovať, Taiwan si stále zachoval svoju nezávislosť, ktorú, mimochodom, Peking dodnes neuznáva.
Po nás môže prísť potopa
Táto fráza sa pripisuje francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XV., no pamätníci tvrdia, že patrí k obľúbenkyni tohto kráľa, markíze z Pompadour (1721-1764). Povedala to v roku 1757, aby potešila kráľa, skľúčeného porážkou francúzskych vojsk pri Rosbachu. Je možné, že táto veta je ozvenou verša neznámeho gréckeho básnika, ktorého často citovali Cicero a Seneca: „Po mojej smrti nech svet zahynie v ohni.“
S obratom
Obraz chuti – nejakého malého pikantného detailu, ktorý dáva pocit ostrosti a nevšednosti – nám osobne poskytol Lev Tolstoj. Bol to on, kto ako prvý vymyslel výraz „žena so zvratom“. V jeho dráme Živá mŕtvola hovorí jedna postava druhej: „Moja žena bola ideálna žena… Ale čo vám môžem povedať? Nebola žiadna chuť – viete, v kvase je chuť? „V našich životoch nebola žiadna hra.“
Urobte si selfie
Výraz vstúpil do našej slovnej zásoby nie tak dávno – koncom 2000-tych rokov – začiatkom 2010-tych rokov. Označuje typ autoportrétu, keď sa človek zachytáva na fotoaparát. Selfie sa najčastejšie robia na dĺžku paže pri držaní zariadenia, takže všetky obrázky na fotke majú charakteristický uhol a kompozíciu – pod uhlom, mierne nad alebo pod hlavou.
Zdroj: takprosto.cc