Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Farebné svietniky z vaječných škrupiniek

reklama:

K štýlovému osvetleniu sviatočného stola poslúžia škrupiny od vajec

Svietniky vyrobíte za pár minút a pomôcť vám môžu aj deti!

Easter candles.jpg

Čo budete potrebovať

škrupiny od vajíčok
farby na vajcia alebo akrylové farby
zvyšky sviečok
čajové sviečky
knôty
nádobku na rozpustenie vosku
kalíšky na vajíčka alebo likérové ​​poháre

Easter candles egg shells flash colours white egg cup.jpg
Postup
Vajíčko, ktorého škrupiny neskôr použijeme na výrobu svietnikov, umyjeme saponátom a zbavíme značky ešte pred rozbitím!

Rozmiešame farby na vajcia podľa návodu. Pre zaujímavé odtiene možno použiť aj obyčajné potravinárske farby.

Pastelové odtiene možno docieliť náterom akrylovými farbami.
Polovice škrupín vkladáme do farby a necháme ich namočené tak dlho, kým nezískajú žiadaný odtieň. Niekedy sa vytvoria zaujímavé efekty, na povrchu škrupiny totiž farby „chytajú“ inak ako vnútri.

Než nafarbené škrupiny uschnú, pripravíme si zvyšky sviečok a voskov, ktoré necháme rozpustiť vo vodnom kúpeli (podobne ako sa rozpúšťa čokoláda).

Pripravíme si knôty: Môžeme zakúpiť už hotové knôty na výrobu gélových sviečok s kovovými terčíkmi. Lacnejším variantom je obyčajný bavlnený knôt. Ten si však ešte pred použitím upravíme ponorením do horúceho vosku a následným vytvrdnutím. Bude sa nám s ním lepšie pracovať.

Knôty umiestnime do škrupín a prelejeme ich horúcim voskom. Vosk pridávame na dvakrát, najprv nalejeme asi 1 cm pre uchytenie knôtu, necháme zatvrdnúť a potom dolievame zvyšok.

Môžeme zvoliť aj rýchlejšie variantu – čajovú sviečku, z ktorej odstránime kovový obal, upravíme jej veľkosť podľa škrupiny a vložíme do škrupiny. Táto sviečka však nebude horieť tak dlho ako vyššie uvedená (kovový terčík, do ktorého je upevnený knôt, má tendenciu prepáliť so sviečkou až na dno škrupiny a uhasiť knôt).

Hotové sviečky v škrupine umiestnime do kalíškov na vajcia alebo do likérových pohárikov prípadne ďalších vhodných nádobiek, ktoré doma nájdeme …

Easter candles eggshell candle holders eierbecher1.jpg
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 26. marca 2019

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.