Fakty o cholesterole: nemôžeme bez neho žiť a musíme si ho strážiť

Zdieľať
732x549_how_much_cholesterol_should_i_have_per_day.jpg

Cholesterol  – väčšina ľudí si ho automaticky spojí s niečím negatívnym a zdravie ohrozujúcim.

V skutočnosti je to však životne dôležitá látka, bez ktorej nie sme schopní žiť.

Pravdou však zostáva, že pri jeho vysokej koncentrácii v krvi vyplývajú určité zdravotné riziká.

732x549_how_much_cholesterol_should_i_have_per_day.jpg

Cholesterol je látka steroidnej povahy, ktorú nájdete v každej bunke. Hladina cholesterolu v tele toho môže veľa prezradiť o zdraví vášho srdiečka.

Vieme, že zvýšená hladina LDL cholesterolu spôsobuje usadzovanie nadbytočného cholesterolu v cievnych stenách. Cievy strácajú pružnosť a zužuje sa priestor pre prietok krvi. HDL cholesterol má naopak ochrannú funkciu, pretože nadbytočný cholesterol odvádza späť do pečene, kde sa metabolizuje.“

Jednoduchý krvný test na pravidelné preventívne prehliadke vám prezradí, ako na tom s cholesterolom ste.

Ak chcete čo najrýchlejšie zistiť, ako ste na tom s cholesterolom, nemusíte ani k lekárovi. Stačí prísť do lekárne a kúpiť si domáci jednorazový test. Výsledok budete vedieť za pár minút, stačí jedna kvapka krvi. Hranice, za ktorú by ste nemali prejsť, je koncentrácia celkového cholesterolu 5 mmol / l. “

O cholesterole ste toho už pravdepodobne počuli veľa. My vám o ňom prezradíme niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno netušili.

Bez cholesterolu nemôžete žiť

S cholesterolom v tele ste sa už narodili a deti ho ďalej získavajú z materského mlieka. Cholesterol je pre organizmus nevyhnutný, pre správne fungovanie ho potrebujú všetky hormóny a bunky v tele. V pečeni z cholesterolu vznikajú žlčové kyseliny, ktoré sú nutné na spracovanie tukov.

Napriek tomu by sme si mali hladiny cholesterolu nechať u lekára pravidelne skontrolovať.

Hladiny cholesterolu môžu ovplyvňovať rôzne faktory, ako je strava a stres. Lekári doporučujú  dať si urobiť dva samostatné testy s odstupom aspoň jedného týždňa. Jedine tak možno podľa neho dosiahnuť najpresnejších výsledkov.

Krv odobraná v nevhodnú dobu, napríklad po jedle, je pre určenie výsledkov cholesterolu nepoužiteľná.

Krv je potrebné odobrať ráno nalačno, aspoň deväť hodín po poslednom jedle. Tiež by ste deň pred odberom nemali piť alkohol .

Cholesterol levels high in u.s. children.jpg

Vysoká hladina cholesterolu môže byť genetická

Pri snahe znížiť vysoké hladiny celkového a LDL cholesterolu a naopak navýšiť HDL cholesterol, je zvyčajne kladený veľký dôraz na zmenu stravovacích návykov a navýšenie fyzickej aktivity. Avšak hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje hladiny cholesterolu v krvi, je genetika. Rodinné dispozície ovplyvňujú hladiny cholesterolu až zo 75% a len za zvyšných 25% môže naša strava.

Dôvodom zlého hospodárenia s tukmi sú aj rodové dispozície, takže nie je pravda, že za zvýšený cholesterol môže iba prejedanie údeninami, hamburgermi, bôčikom a hranolkami.

Ak budete jesť potraviny s vysokým obsahom cholesterolu ako je tučné mäso a smotanové mliečne výrobky, vaše telo, ak funguje normálne, sa prebytku zbaví. Ale práve to, akého množstva cholesterolu sa zbavíte, závisí na vašich genetických dispozíciách.

Napríklad ľudia s familiárnou hypercholesterolémiou (FH) – pomerne častou vrodenou dedičnou chorobou (trpí ňou 1 človek z 500), ktorá sa prejavuje práve vysokou hladinou cholesterolu – sa nemôžu efektívne prebytku cholesterolu zbaviť. U týchto pacientov je nutné dodržiavať zásady zdravej výživy, pravidelne cvičiť a užívať lieky znižujúce cholesterol.

Aj deti môžu mať vysokú hladinu cholesterolu

Väčšina ľudí sa domnieva, že zvýšená hladina cholesterolu je problémom dospelých ľudí. Už teraz sa vie, že jedným z kľúčov k udržaniu normálnych hladín je testovanie už v ranom veku. Doporučuje sa vyšetrenie cholesterolu u všetkých detí medzi 9 a 11 rokmi. U detí s vysokým rizikom dyslipidémie (obezity, výskyt infarktu v rodine, rodinná  vysoká hladina cholesterolu) by sa potom testy mali vykonávať už po dosiahnutí dvoch rokov .Lekári radia rodičom nechať skontrolovať hladiny cholesterolu svojich detí, najmä ak majú v rodine výskyt srdcových chorôb.

Excercise.jpg

Cvičenie môže zvýšiť hladiny „dobrého“ cholesterolu

Okrem zdravej výživy, ktorá zahŕňa potraviny ako sú losos a avokádo, môžete zvýšiť hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu (chráni pred ochorením srdca) tým, že budete cvičiť. Kľúčom je,  intervalový tréning pri strednej intenzite, ktorý preložíte vysoko intenzívnym tréningom.

Mona Lisa pravdepodobne trpela vysokými hladinami cholesterolu

Žena, ktorá stála modelom Leonardovi Da Vincimu pri maľovaní slávneho portrétu Mona Lisa, mohla byť podľa skúmaní odborníkov prvým známym prípadom familiárnej hypercholesterolémie.

Túto vrodenú poruchu metabolizmu lipidov možno totiž niekedy rozpoznať len pohľadom. Da Vinciho múza, ktorá mu stála modelom keď   mala dvadsať rokov, zomrela po tridsiatke.Obraz vykazuje viditeľné znaky FH, ako sú žltkasté vystúpené škvrny v okolí očí .

Stiahnut.jpg

Ženám hladiny cholesterolu v krvi počas života kolíšu

Hoci ženy vo všeobecnosti mávajú nižšiu hladinu cholesterolu ako muži, môžu v priebehu života zažívať jej výrazné kolísanie. Napríklad sa zvyšuje počas tehotenstva, čo vedci zdôvodňujú tým, že to pomáha vyvinutí mozgu dieťaťa. Materské mlieko, ktoré je bohaté na cholesterol, by zasa malo chrániť srdcové zdravie detí.

Po pôrode sa zvyčajne hladiny cholesterolu vrátia k normálu. Podľa odborníkov  ďalšie zásadné zvýšenie LDL cholesterolu v krvi potom prichádza v období menopauzy, zatiaľ čo hladiny ochranného HDL cholesterolu v tejto životnej etape klesajú. Od veku 75 rokov majú ženy vyššiu hladinu cholesterolu ako muži.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané