Fajčenie. Zbavte sa dlhoročného zlozvyku

Zdieľať
cigareta

Fajčenie znižuje kvalitu života. Fajčenie vážne poškodzuje zdravie. Fajčenie môže zabíjať. Fajčenie škodí vám aj vášmu okoliu. Všetky tieto vety ste pravdepodobne už počuli, napriek tomu s tabakovou závislosťou nedokážete skoncovať. Alebo možno nechcete? Pomôžeme vám s oboma. Dáme vám nepriestrelnú zámienku aj návod, ako sa stať nefajčiarom.

Nebezpečenstvo skryté v dyme

Keď si vybavíte akúkoľvek snímku z 20. rokov 20. storočia, ťažko v nej bude chýbať elegantný muž v klobúku zapálený do konverzácie so ženou v šatách so strapcami, ktorí budú ležérne poťahovať z cigarety. Áno, vo svojej dobe sa fajčenie považovalo za horúci trend prirodzený pre spoločenské udalosti rovnako ako pohár alkoholu. O storočie neskôr však už na základe mnohých vedeckých zistení vieme, že tabakové výrobky ohrozujú ľudstvo na zdraví, na živote.

V Slovenskej republike zomiera každý 5. človek v dôsledku fajčenia. Podliehajú zdravotným problémom, ktorým dominujú nádorové ochorenia. V tabakovom dyme sa totiž nachádza viac ako 60 karcinogénov, látok spôsobujúcich rakovinu. Mnohí sa mylne domnievajú, že fajčením ohrozujú len svoje pľúca, nádor však môže napadnúť aj fajčiarov močový mechúr, pankreas, pery, jazyk, hrtan, hltan, žalúdok alebo črevá.

Ďalšiu veľkú skupinu priamych vplyvov fajčenia na zdravie tvorí kôrnatenie ciev. Poškodenie ciev dymom môže končiť mŕtvicami, infarktmi, ischémiou dolných končatín, arytmiou a poruchami cievneho zásobenia končatín. Tým však zoznam nekončí. Pre časté zápaly dýchacích ciest fajčiari spravidla trpia chronickým kašľom, môžu sa stretávať s cukrovkou, obličkovými ochoreniami alebo rýchlejším starnutím pleti. Cigaretový dym ohrozuje samozrejme aj pasívnych fajčiarov, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku rakoviny rovnaká ako u aktívneho fajčiara. To je už slušný dôvod, prečo nefajčiť, nemyslíte?

Na každej cigarete záleží. Ako prestať fajčiť?

Pokiaľ fajčíte, máte pravdepodobne pocit, že po všetkých tých vyfajčených krabičkách už jedna cigareta nič nezmení. Omyl. Každé potiahnutie z cigarety vás postrkuje bližšie k priepasti. Odvráťte nebezpečenstvo, kým je čas. Pýtate sa, ako prestať fajčiť? Hlavné je odhodlanie a správna motivácia. Postupujte nasledovne:

  •  Nečakajte na zajtrajšok. Prestaňte teraz.
  •  Majte oporu blízkeho človeka, ktorý vám pomôže vytrvať.
  •  Používajte lekárske prípravky na postupné odbúranie fyzickej závislosti na nikotíne.
  •  Zmeňte návyky. Namiesto odbiehania na cigaretu sa napríklad prejdite okolo bloku, alebo sa napite vody, dajte si žuvačku.
  • Poraďte sa s lekárom. Nechajte si navrhnúť fyzické aktivity, na ktoré môžete zamerať svoju pozornosť a podstúpte preventívnu prehliadku. Tú po čase opakujte, aby ste videli zmeny na svojom zdraví.

Sami to nedokážete?

Pokiaľ máte strach, že sa závislosti sami zbaviť nedokážete, ponúkame vám relatívne jednoduchú cestu, ako prestať fajčiť. Navštívte najbližšiu lekáreň. Môžete si totiž nechať vytvoriť personalizovaný odvykací plán, ktorý pokrýva všetky fázy odvykania. Nezabudnite ani spoluprácu s lekárom alebo podporu jednotlivca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané