Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Existujú duchovia? Psychologička vysvetlila, čo v skutočnosti vidíme, keď si myslíme, že straší

reklama:
Duch
Duchwww.gettyimages.com

Ľudia už odpradávna rozprávajú príbehy o tom, ako ich navštevujú duchovia, démoni či iné paranormálne sily. Väčšina z týchto úkazov sa pritom podľa výpovedí objavuje v noci.

JEDNOU Z NICH JE SPÁNKOVÁ PARALÝZA

Keď dosiahneme stav hlbokého spánku alebo fázu REM, v ktorej snívame. Približne osem percent ľudí si ale aj v tejto fáze dokáže udržať určitú formu vedomia, čo spôsobuje, že sny, ktoré sa im zdajú, vnímajú ako niečo skutočné. Myslia si potom, že ľudí či veci zo svojich snov videli v reálnom živote, hoci to tak nie je.

Ďalším možným vysvetlením je syndróm explodujúcej hlavy, keď počas zaspávania človeka vzbudí hlasný zvuk, najčastejšie výbuch alebo výstrel. Ide o sluchové halucinácie, ktoré sa môžu niekoľkokrát opakovať. Keď zaspávame, retikulárna tvorba mozgového kmeňa (časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vedomie), začína obmedzovať našu schopnosť hýbať sa, vidieť či počuť veci. Keď v spánku budeme počuť hlasnú ranu, môže sa tak stať v dôsledku oneskoreného nástupu tohto procesu. Namiesto toho, aby retikulárna tvorba naše sluchové neuróny umlčala, vystrelí do mozgu, „vysvetľuje Gregoryová.

Ako príklad uvádza prípad sedemdesiatročnej pani Sinclairovej, ktorá žije sama. Dlho si myslela, že v jej dome straší duch, škriatok, ktorý ju v noci škrtí. Keď sa však zoznámila s vedeckým objasnením týchto príhod, prestala veriť v paranormálne javy. „Veríme, že vedecké objasnenie paranormálnych zážitkov povedie k znižovaniu úzkosti aj u druhých pacientov,“ dodala psychologička.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 3. októbra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.