Elektrina je drahá a môže byť nebezpečná. Tieto spotrebiče odpojte zo zásuviek pred odchodom z domu

Zdieľať
elektrika
elektrika Foto: www.shutterstock.com

Mnohé spotrebiče nechávame zapojené v elektrických zásuvkách, aj keď ich práve nepoužívame. A to dokonca aj vtedy, keď nie sme doma. Kvôli tomu zbytočne vyhadzujeme peniaze von oknom a, čo je horšie, riskujeme požiar. Poradíme vám, ktoré spotrebiče je lepšie odpojiť zo zásuvky, aby ste mohli byť pokojní.

Každý z nás má svoju rannú rutinu, bez ktorej neodchádzame do práce, na výlet či na chalupu. Nejde len o náš vzhľad, ale aj o kontrolu domácnosti. A to vrátane mnohých spotrebičov, ktoré by nemali zostať zapojené v elektrine bez dozoru. Ide tu o financie, riziko požiaru a v niektorých prípadoch dokonca aj o bezpečnosť našich životov. Prevencia je pritom jednoduchá a nič nestojí.

Najväčší žrúti elektriny

Jedným z najväčších spotrebiteľov elektriny je údajne chladnička s mrazničkou, ktorá musí byť stále v prevádzke. Avšak pri porovnaní najúspornejších spotrebičov zistíte, že to nemusí byť vždy pravda. Tie najúspornejšie chladničky s mrazničkou nespotrebujú za rok toľko elektriny ako napríklad najúspornejšia umývačka riadu alebo sušička bielizne, a tie nie sú stále v prevádzke.

Medzi ďalších veľkých žrútov patria aj ohrievače vody, klimatizácie a rôzne elektronické zariadenia ako počítače, monitory, tlačiarne, televízory, reproduktory či herné konzoly, aj keď sú len v pohotovostnom režime.

klimatizácia
klimatizácia Foto: www.shutterstock.com

Pohotovostný režim ako kvapkajúci kohútik

Podľa dostupných údajov spotrebujú spotrebiče a zariadenia v pohotovostnom režime (stand-by) približne 8 až 9 % ročných nákladov na elektrinu. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú až 20 %!

Pohotovostný režim je síce pohodlný – spotrebiče sú hneď pripravené na použitie, keď im dáte pokyn – no je to aj zbytočne drahé. Riešením môže byť napríklad použitie predlžovacieho kábla s vypínačom, ktorým môžete naraz zapnúť alebo vypnúť viacero zariadení.

Čo odpojiť zo zásuvky pred odchodom z domu alebo pred spaním

Opúšťate domácnosť na viac hodín alebo dokonca na celý deň? Alebo sa chystáte spať a nemáte spotrebiče pod dohľadom? V takom prípade je rozumné niektoré z nich odpojiť zo zásuvky. Predstavte si, že nastane nečakaná búrka alebo dôjde k skratu – to je dostatočná motivácia. Čo teda odpojiť v prvom rade?

  1. Nabíjačky, adaptéry: Môcť ich stále nechať v zásuvke je zbytočné, a hlavne nebezpečné. Zásuvky sú preťažované, nabíjačky sa prehrievajú, a v najhoršom prípade hrozí požiar. Aj profesionálni hasiči odporúčajú: nepreťažujte zásuvky a predlžovacie šnúry, a ak je to možné, odpojte spotrebiče, ak ich dlhšie nepoužívate.
  2. Toustovače, hriankovače: Potenciálne nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že ich často používame ráno, a v zhone na ne môžeme zabudnúť. Odpojte toustovač alebo hriankovač zo zásuvky, počkajte, kým úplne vychladne, a až potom odíďte. Novšie prístroje síce majú poistku proti prehriatiu, no aj tak je lepšie mať väčší pokoj, keď ich odpojíte.
  3. Rýchlovarné kanvice: Ďalší spotrebič, ktorý používame často, hoci len na pár minút. Odpojenie rýchlovarnej kanvice zo zásuvky, keď idete preč alebo spať, je najlepšou prevenciou pred možným požiarom. Predchádzate nešťastiu kvôli poruche elektroinštalácie alebo skratu.
kuchynské spotrebiče
kuchynské spotrebiče Foto: www.shutterstock.com

Dôležitá rada. Dávajte pozor na káble

Pravidelne kontrolujte káble spotrebičov a zariadení a uistite sa, že ich izolácia nie je poškodená. Od poškodenej izolácie je už len krok ku skratu a od skratu k požiaru. Dávajte si pozor, aby káble neboli niekde pritlačené (pod nábytkom), príliš napnuté, nesprávne ohnuté alebo poškodené napríklad klincami či ohryzené domácimi miláčikmi. Káble totiž lákajú nielen králiky, morčatá a škrečky, ale aj zvedavého psa či mačku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané