Dusičnan amónny urýchli rast rastlín. Podporí zemiaky, cibuľu aj vínnu révu

Zdieľať
hnojivo
Dusičnan amónny urýchli rast rastlín. Podporí zemiaky, cibuľu aj vínnu révu Foto: www.gettyimages.com

Každá rastlina na svoj život potrebuje slnko, vodu, vhodnú zeminu a tiež hnojivo, z ktorého získava živiny pre rast. Preto treba prihnojovať nielen izbové rastliny, ale aj tie, ktoré rastú na záhrade v záhonoch. Ako výhodné hnojivo sa osvedčil dusičnan amónny. Poznáte všetky jeho výhody?

Čo je to dusičnan amónny

Dusičnan amónny (NH4NO3), známy tiež pod označením liadok amónny, sa skladá zo síry a kyseliny dusičnej, ktoré podporujú správny rast a vývoj rastlín. Dusík pomáha pri tvorbe a regenerácii buniek rastlín, ktoré ho potrebujú na tvorbu chlorofylu. Ten je dôležitý na výrobu proteínov a nukleových kyselín a na priebeh fotosyntézy. Výhodou je, že dusičnan amónny dodáva rastlinám dusík v dobre rozpustnej a ľahko dostupnej forme, takže ho môžu začať ihneď využívať.

Ako sa dusičnan amónny používa

Pred aplikáciou dusičnanu amónneho je nutné zvážiť klimatické podmienky, typ pôdy a množstvo hnojiva. Najčastejšie sa týmto hnojivom hnojí na jar, a to rastliny okrasné aj úžitkové, stromy, kríky i plodiny na poliach:

Výborný je napríklad na zemiaky, kedy sa aplikuje do pôdy ešte pred ich výsadbou. Pri cibule sa hnojí dusičnanom amónnym hneď dvakrát, po zasiatí a po objavení prvých výhonkov.
Na začiatku vegetačného obdobia sa dusičnanom amónnym hnojí vínna réva.

dusičnan amónny
Dusičnan amónny urýchli rast rastlín. Podporí zemiaky, cibuľu aj vínnu révu Foto: www.gettyimages.com

Hnojivo dávkujte s opatrnosťou

Pri používaní dusičnanu amónneho ako hnojiva je však dôležité dávať dobrý pozor na množstvo. Príliš vysoká dávka môže viesť k nadmernému rastu rastlín a zníženiu kvality plodov. Celkovo sa dá povedať, že dusičnan amónny je účinné a populárne hnojivo pre rastliny, ktoré môže prispieť k ich zdravému a rýchlemu rastu. Je však dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a pravidelne testovať kvalitu pôdy, aby sa minimalizovalo riziko negatívnych dopadov na životné prostredie.

Zdroj: pestujme.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané