Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Držíte drastické diéty alebo hladujete? Toto sa deje vo vašom tele

reklama:
dieta
dietawww.gettyimages.com

Nejedna z nás určite niekedy skúšala chudnúť tak, že obmedzila svoj kalorický príjem na minimum, niektoré to dotiahli tak ďaleko, že nekonzumovali vôbec nič. Áno, zo začiatku sa to môže zdať ako úspešná metóda. Avšak po chvíli sa stratené kilá vrátia ako bumerang a zrazu je váha tam, kde bola predtým! Premýšľali ste však niekedy nad tým, čo pre naše telo tieto drastické diéty znamenajú a čo sa vlastne vo vnútri neho začne diať? Vďaka všetkým týmto nezmyselným diétam sa nám predovšetkým spomalí metabolizmus a ten, ako iste všetky vieme, je kľúčom k úspešnému schudnutiu, pretože práve kvôli nemu v našom tele prebiehajú procesy, ktoré sú pre normálnu činnosť organizmu dôležité.

V tele nám taktiež neustále prebiehajú katabolické a anabolické procesy. Viete, čo to znamená?

Katabolizmus

Je to tzv. výdaj energie napríklad pri športe, keď telo nemá už z čoho čerpať glukózu a začne brať energiu zo svalov a tukov. Avšak preto, aby sme chudli efektívne, je dôležité, aby bola braná energia z tukov, nie zo svalov.

Anabolizmus

Jednoducho povedané je to opak katabolizmu. K tomuto procesu dochádza vo chvíli, keď sme v kľude a čerpáme energiu a telo si začne vytvárať zásoby. Lenže čo sa teda začne diať s naším telom, keď začneme držať takú diétu, kedy je náš kalorický prísun na minime? Predovšetkým začnú naše hormóny jednoducho blázniť.

Hormón štítnej žľazy

Nedostatočné množstvo kalórií spôsobí, že hormón štítnej žľazy, ktorý má za úlohu premieňať jedlo na teplo a energiu, spôsobí, že sa náš metabolizmus spomalí a to tak, že telo samo zníži produkciu hormónu štítnej žľazy. Pokiaľ dôjde vo vašom tele k tomuto javu, váš boj s prebytočnými kilami ste prehrali ešte skôr, než ste vôbec začali!

Rastový hormón

Vďaka tomuto hormónu nám rastú svaly, to je jeho hlavná úloha. Avšak jeho ďalšou úlohou, keď telo prejde do katabolického stavu, je zbaviť sa a likvidovať naše tuky, čo sa nemôže diať, keď obmedzíte príjem vášho jedla. Keď obmedzíte svoj príjem, spomalíte nielen svoj metabolizmus ale aj uvoľňovanie rastovému hormónu, ktorý potom nedokáže zbaviť vaše telo tukov a budovať svaly.

Testosterón

Aj tento hormón stojí za budovaním svalového tkaniva a odbúravaním tukov. Naše telo je jedna obrovská pavučina prepojenia, kedy v tomto prípade všetko začne spomaleným metabolizmom a pokračuje až do bodu, keď sa zníži produkcia testosterónu, čo vo výsledku opäť znamená to, že naše telo nedokáže vytvárať svaly a likvidovať tuky.

Leptín

Len málokto naozaj vie, za čím všetkým tento hormón stojí. Cítite sa hladné? Alebo naopak ste práve dojedli a už máte dosť? Tak presne za toto leptín môže, to on nám hovorí, kedy máme hlad a aj to, keď už sme plné. Tak si najskôr dokážete predstaviť, čo musí vysielať do nášho mozgu, keď príjem potravín je nulový. Leptín neustále vysiela signály, aby nás upozornil na to, že je čas jesť. Lenže my ho kvôli diéte ignorujeme, čo zapríčiní, že na jeho signály budeme postupom času imúnni. Vo výsledku to teda znamená, že akonáhle sa ručička váhy dostane na číslo, s ktorým sme spokojné a my prestaneme držať diétu, náš mozog nebude počuť signály leptínu, aby sme už prestali jesť, že sme sýte, skôr naopak a zjeme toho podstatne viac, než koľko potrebujeme. A jojo efekt je na svete!

Kortizol

Tento hormón síce nemá priamo čo dočinenia so spaľovaním tukov, budovaním svalov alebo s pocitom hladu, v ceste za vysnívanou postavou je viac ako dôležitý. Kortizolu sa totiž inak hovorí aj „hormón stresu“. Skúste si teda na chvíľu predstaviť, ako sa človek cíti, keď je hladný? Áno, presne tak! Pri diétach sa musíme neustále kontrolovať, obmedzovať, zakazovať si to, na čo máme chuť, neustále pociťujeme hlad a to v nás vyvoláva stres. Pokiaľ človek prežíva dlhodobo stresovú situáciu, začne telo zvyšovať hladinu kortizolu, čo metabolizmus spomalí ešte viac. Navyše vyššia hladina tohto hormónu zužuje cievy a zvyšuje krvný tlak.

Čo z toho teda plynie? Žiadna drastická diéta vám na schudnutie nepomôže! Najdôležitejšia je pravidelná a predovšetkým zdravá strava v sprievode s akýmkoľvek cvičením. Nájdite si to, čo vás bude baviť a napĺňať a uvidíte, že všetko spolu pôjde ruka v ruke.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. apríla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.