Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Drvodielka fialová. Veľká včela, ktorá vyzerá nebezpečne, ale báť sa jej nemusíte

reklama:
drvodielka
drvodielkawww.gettyimages.com

Túto vzácnu včelu, ktorá žije samotárskym životom, spoznáte podľa čierneho tela a namodralého až fialového odtieňa krídiel. Nemusíte sa jej však vôbec báť. Táto veľká čierna včela je totiž neškodná, nie je agresívna a žihadlo vám uštedrí iba vo výnimočných prípadoch.

Významný opeľovač, ktorého zo záhrady nevyháňajte

Všimli ste si, že k vám na záhradu v poslednej dobe lieta samotárska veľká čierna včela, ktorá je robustná a hlučná? Tohto významného opeľovača rozhodne nevyháňajte. Ide totiž o drvodielku fialovú, ktorá je veľmi užitočná a ktorá vám nijako neuškodí. Pokiaľ k vám teda drvodielka zavíta na záhradu, mali by ste si ju rozmaznávať.

A ako ju prilákať na záhradu? Pokiaľ pestujete kvitnúce okrasné rastliny a kríky, máte sčasti vyhrané. Drvodielky milujú napríklad jarné okrasné rastliny, letničky, kvety bobovitých či hluchavkovitých rastlín, kvitnúce ibišteky alebo kvitnúce vistérie.

Drvodielka fialová patrí medzi blanokrídlový hmyz z čeľade včelovitých. Často dosahuje veľkosť až 3 centimetre. Zaujme vás svojim lesklým čiernym telom s krátkymi tmavosivými chlpmi, silne ochlpenými nohami a tiež lesklými nafialovými krídlami, ktoré dosahujú rozpätie až 4 centimetre.

Táto veľká čierna včela, ktorá je podobná robustnému čmeliaku, sa radí medzi včely samotárky. Netvorí teda spoločenstvo ako známa včela medonosná. Každá samička drvodielky fialovej si totiž buduje hniezdo sama, a to najčastejšie v chodbičkách vydlabaných v strúchnivelom dreve suchého stromu.

Samičky aj samčeky drvodielky fialovej následne prezimujú v prasklinách starých stromov, múrov alebo trámov. S príchodom jari a teplého počasia vylietajú a púšťajú sa do opeľovania.

Bodnutie drvodielkou. Je nebezpečné?

Máte strach z bodnutia drvodielkou? Rozhodne nie je oprávnený. Tieto významné opeľovačky sú totiž veľmi plaché a keď sa stretnú s človekom, spravidla ihneď odletia. Drvodielka fialová teda nie je vôbec agresívna. Zaútočí iba v prípade, keď ju cielene vydráždite. Svoje žihadlo tak používa až v krajnom prípade.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 30. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.