Túto vzácnu včelu, ktorá žije samotárskym životom, spoznáte podľa čierneho tela a namodralého až fialového odtieňa krídiel. Nemusíte sa jej však vôbec báť. Táto veľká čierna včela je totiž neškodná, nie je agresívna a žihadlo vám uštedrí iba vo výnimočných prípadoch.
Významný opeľovač, ktorého zo záhrady nevyháňajte
Všimli ste si, že k vám na záhradu v poslednej dobe lieta samotárska veľká čierna včela, ktorá je robustná a hlučná? Tohto významného opeľovača rozhodne nevyháňajte. Ide totiž o drvodielku fialovú, ktorá je veľmi užitočná a ktorá vám nijako neuškodí. Pokiaľ k vám teda drvodielka zavíta na záhradu, mali by ste si ju rozmaznávať.
A ako ju prilákať na záhradu? Pokiaľ pestujete kvitnúce okrasné rastliny a kríky, máte sčasti vyhrané. Drvodielky milujú napríklad jarné okrasné rastliny, letničky, kvety bobovitých či hluchavkovitých rastlín, kvitnúce ibišteky alebo kvitnúce vistérie.
Drvodielka fialová patrí medzi blanokrídlový hmyz z čeľade včelovitých. Často dosahuje veľkosť až 3 centimetre. Zaujme vás svojim lesklým čiernym telom s krátkymi tmavosivými chlpmi, silne ochlpenými nohami a tiež lesklými nafialovými krídlami, ktoré dosahujú rozpätie až 4 centimetre.
Táto veľká čierna včela, ktorá je podobná robustnému čmeliaku, sa radí medzi včely samotárky. Netvorí teda spoločenstvo ako známa včela medonosná. Každá samička drvodielky fialovej si totiž buduje hniezdo sama, a to najčastejšie v chodbičkách vydlabaných v strúchnivelom dreve suchého stromu.
Samičky aj samčeky drvodielky fialovej následne prezimujú v prasklinách starých stromov, múrov alebo trámov. S príchodom jari a teplého počasia vylietajú a púšťajú sa do opeľovania.
Bodnutie drvodielkou. Je nebezpečné?
Máte strach z bodnutia drvodielkou? Rozhodne nie je oprávnený. Tieto významné opeľovačky sú totiž veľmi plaché a keď sa stretnú s človekom, spravidla ihneď odletia. Drvodielka fialová teda nie je vôbec agresívna. Zaútočí iba v prípade, keď ju cielene vydráždite. Svoje žihadlo tak používa až v krajnom prípade.