Dovolenka: Ako zabezpečiť bývanie pred zlodejmi

Zdieľať
Ako zabezpečiť bývanie pred zlodejmi
Dovolenka: Ako zabezpečiť bývanie pred zlodejmi Foto: www.gettyimages.com

Stiahnuté žalúzie, plná poštová schránka, vyschnuté kvety, to všetko je dobrým znamením pre zlodeja, že domácnosť je bez majiteľa.Blíži sa čas letných dovoleniek, kedy veľa ľudí na dlhší čas opúšťa svoje príbytky. Je preto ideálnym obdobím pre bytových a domových vlamačov. Radoslav Papánek zo Salve Finance radí ako si zabezpečiť bývanie pred odchodom na dovolenku.

Stiahnuté žalúzie, plná poštová schránka, vyschnuté kvety, to všetko je dobrým znamením pre zlodeja, že domácnosť je bez majiteľa. Preto je dobré poprosiť spoľahlivých susedov, aby vám aspoň vyberali schránku a dohliadli na dom alebo byt. „Je to najlacnejšia alternatíva, ale samozrejme existuje viacero možností zabezpečenia bývania. Veľmi dobré je mať bezpečnostné dvere s bezpečnostnými zámkami a viac bodovým uzamykaním. Dobrou voľbou, avšak finančne náročnejšou je aj elektronické zabezpečenie domu alebo bytu,“ radí Radoslav Papánek.

Niekedy sa žiaľ ani pri tom najlepšom zabezpečení nevyhnete krádeži alebo vlámaniu. Ak sa chcete vyhnúť zbytočným nákladom a výdavkom, je lepšie premýšľať aj nad alternatívou poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. „Väčšina poisťovní má v základných poistných nebezpečenstvách aj odcudzenie poistenej veci alebo poistenie veci krádežou vlámaním a vandalizmom po vlámaní,“ hovorí expert na rodinné financie.

Poistnú sumu pre zabezpečenie domácnosti si môžete určiť sami alebo vám ju vypočíta poisťovňa podľa veľkosti domácnosti. „Určenie poistnej sumy je veľmi individuálne a závisí od konkrétnej poisťovne a tiež od zariadenia domácnosti. Taktiež je možné dopoistenie niektorých rizík, ktoré nie sú v základnom poistení,“ vysvetľuje odborník. Od poistnej sumy sa odvíja aj stupeň zabezpečenia domácnosti – čím vyššia suma, tým sa vyžaduje vyššie zabezpečenie. Závisí to aj od toho, či je domácnosť trvalo obývaná alebo využívaná len na rekreačné účely.

V prípade, že zistíte po návrate z dovolenky, že vás vykradli, neodkladne volajte políciu. „Ak chcete nahlásiť poistnú udalosť do poisťovne, je najlepšie kontaktovať sprostredkovateľa, ktorý vám poradí ako máte postupovať. Prípadne si nájdite kontakt priamo na poisťovňu, v ktorej máte poistenú nehnuteľnosť alebo domácnosť,“ radí Radoslav Papánek. Vo väčšine poisťovní stačí nahlásiť poistnú udalosť telefonicky a poisťovňa si zabezpečí obhliadku. Pre istotu si urobte aj vlastnú fotodokumentáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané