Dostatok vitamínu D okrem iného zvýši obranyschopnosť organizmu k akútnym respiračným ochoreniam

Zdieľať
Vitamín D

Slnečné lúče nám okrem dobrej nálady prinášajú aj veľmi dôležitú zložku imunitného systému. Vďaka nim sa v koži vytvára vitamín D, ktorý hrá dôležitú úlohu pri obrane organizmu a znižuje náchylnosť k infekčným ochoreniam dýchacích ciest. Doplniť vitamín D pomôžu aj správne zvolené potraviny.

Vitamín D
https://www.gettyimages.com/

Podporuje imunitný systém

Vitamín D v tele ovplyvňuje aj rad ďalších funkcií. Vyrovnaný príjem vitamínu je uvádzaný ako jeden z faktorov, ktorý pomáha predchádzať mnohým závažným ochoreniam. Hoci výsledky štúdií sú v odborných kruhoch stále diskutované, užívanie vitamínu D sa väčšinou odporúča ako prevencia napríklad proti chorobám obehovej sústavy, sklerózy multiplex a dokonca by malo znižovať riziko niektorých typov nádorových ochorení.

Dôležitú úlohu zohráva aj pri budovaní celkovej imunity organizmu a zvyšuje jeho obranyschopnosť. Nie je náhoda, že ťažkosti ako je prechladnutie, nádcha, kašeľ sa objavujú ďaleko viac v zime a skoro na jar, kedy koncentrácia vitamínu D v tele klesá. Dôvodov je samozrejme viac, vonku panujú nižšie teploty, ľudia sa menej zdržiavajú na čerstvom vzduchu, v bytoch sa s menšou frekvenciou vetrá, kvapôčková infekcia sa lepšie šíri pod. Napriek tomu je dostatok vitamínu D uvádzaný ako dôležitý aspekt pri prevencii proti akútnom respiračným ochoreniam.

Hlavným zdrojom vitamínu D je vystavenie pokožky slnečným lúčom

Vďaka UV-B žiarenia sa z východiskovej chemické látky (prekurzora) vytvára vitamín D. Preto je pre vznik primeranej hladiny vitamínu nutné, aby koža absorbovala určité množstvo slnečného svitu. Na druhú stranu, prílišná expozícia pokožky slnečnému žiareniu ohrozuje človeka vznikom rakoviny kože. Je teda jasné, že čas strávený na priamom slnku bez ochranných prostriedkov sa nemá nijako preháňať. Bohato postačí 5 až 30 minút dvakrát týždenne (všetko je individuálne, záleží na fototype pokožky), teda napríklad čas, ktorý strávite vonku cestou do práce alebo pri krátkej prechádzke.

Nikdy nevystavujte telo slnku počas poludňajšieho žiary, teda nie medzi 11 a 15 hodinou. Používanie ochranných krémov s UV filtrom logicky znemožňuje tvorbu vitamínu D. Množstvo syntetizovaného vitamínu znižuje tiež príliš suchá pokožka najmä u starších ľudí, časté kúpele v teplej vode či opálenie pokožky (väčšie množstvo melanínu v koži).

Zdroje z potravín

Veľkú porciu vitamínu D poskytnú ryby..

Možnosť doplniť vitamín D do tela ponúka dobre vyvážený jedálniček. Potraviny bohaté na vitamín D by mali konzumovať hlavne starší ľudia, u ktorých sa schopnosť syntetizovať vitamín D v pokožke znižuje. Potraviny s väčším obsahom vitamínu D sú napríklad tučnejšie ryby ako losos, makrela alebo tuniak, pečeň, vaječné žĺtky a mlieko, prípadne produkty oň obohatené (niektoré raňajkové cereálie, dojčenské mlieko). Obsah vitamínu D vo vajciach a mlieku tiež záleží od spôsobu chovu hydiny a dobytka. Ak sú chované v uzavretých priestoroch s nedostatkom slnečných lúčov a nemajú vitamín D, ani ich produkty nebudú bohaté na túto látku.

Stanovenie odporúčanej dennej dávky nie je ľahké a je veľmi individuálne, záleží na veku, stavu pokožky, množstva vitamínu D vzniknutom vďaka slnečným lúčov a pod. Možné je tiež užívať potravinové doplnky, ich nasadenie však radšej vždy konzultujte so svojim lekárom. Zdravý človek s vyváženým jedálničkom zvyčajne žiadne ďalšie vitamínové preparáty nepotrebuje. Naopak je potrebné mať sa na pozore pred predávkovaním vitamínom D, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané