Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dômyselné skrýše kliešťov

reklama:

Ak sa budete chrániť pred kliešťom repelentom na komáre, počítajte s polovičnou dobou účinnosti.

Kliešte

Kde môžeme „chytiť“ kliešta? 
Rizikovými miestami zvýšeného výskytu kliešťa obyčajného sú predovšetkým listnaté a zmiešané porasty. Najmä potom ich okraje zarastené krovinami a bujnou bylinnou vegetáciou, vrátane okrajov ciest. Ďalej to sú rôzne zarastené strže a priehlbiny v teréne a brehy vodných tokov a plôch. S výskytom kliešťov je ale treba počítať aj vo väčších parkových komplexoch a záhradách.

Kedy je potrebné venovať kliešťom zvýšenú pozornosť? 

Obdobie rizika je určené sezónnosťou aktivity kliešťov, ktoré podľa miestnych podmienok začína v druhej polovici marca a končí v prvej polovici novembra. Vrchol aktivity je zvyčajne od mája do júla. Ovplyvňuje ju počasie. 

Close Up Of An Adult Female And Nymph Tick Is Shown June 15 2001 On A Fingertip Ticks

Keď sa podobným miestam nemôžem vyhnúť, ako sa obliecť? 

Návštevníci kritických miest by mali zvoliť oblečenie, najmä nohavice, z hladkej, svetlej látky, na ktorej kliešťa ľahko uvidíte. Mali by použiť repelentný prípravok, ktorý je vhodné naniesť na oblečenie, najmä na spodnú časť nôh, od kolien nižšie, pri zbere lesných plodov tiež na ruky a rukávy. Ak je na prípravku uvedené dávkovanie a doba účinku na komáre, treba počítať s tým, že pre kliešte bude doba účinnosti približne polovičná. V teréne ohrozenom výskytom kliešťov by si ľudia nemali sadať alebo líhať na zem – ani na deku..

Keď pôjdem do lesa na huby, asi mi bude hroziť väčšie riziko …

Iste, pretože sa nebudete pohybovať po cestách a zrejme vstúpite do trávy, bylinnú vegetáciu či krovia. Je nutné si pri chôdzi občas prehliadnuť spodnú časť nôh, nohavice, ponožky a sňať eventuálne zachytené kliešte. Práve preto je výhodná svetlá farba oblečenia. Na miesta ohrozené kliešťami by ste so sebou nemali brať psov. A ak je to potrebné, len na vodítku, aby bol obmedzený ich pohyb v teréne. Po návrate je potrebné zvieratá prezrieť a prípadne prichytené kliešte odstrániť.

29542035_2067332090210330_8740940270265885700_n 10.jpg

Poriadne sa prezrite
Mal by ste si dobre prezrieť celé telo. Miesta najčastejšieho prisatia kliešťov sú podkolenná jamka, triesla, podpazušie a za ušami. Deťom môžeme kliešťa nájsť na hlave vo vlasoch. Kliešte sa však môžu prichytiť kdekoľvek, vrátane intímnych miest. Prehliadka preto musí byť starostlivá. Odporúčam použiť zrkadlo na miesta, kam si nevidíme.

Je pravda, že človeka môže napadnúť aj nedospelý kliešť? 

Môžu nás napadnúť a infikovať aj larvy alebo nymfy kliešťa. Tie sú dokonca najčastejším vývojovým štádiom kliešťov, ktoré napáda ľudí. Larva meria v priemere len 0,8 milimetra a nymfa je 1,2 mm veľká.

Efirnye masla ot kleshey i komarov dlya detey.jpg

Nepostačí, keď sa po návšteve lesa osprchujem? 

Sprchovanie ani umytie špongiou nestačí! Okrem toho ďalšiu prehliadku tela je potrebné vykonať aj nasledujúce ráno, pretože kliešť sa môže pohybovať aj niekoľko hodín po tele napadnutého, potom sa prichytí. Obe prehliadky sú nutné pre včasné zistenie prichyteného kliešťa, skôr než sa plne rozvinie proces sania krvi. V slinách kliešťa, ktoré vylučuje pri saní do krvi napadnutého, sú okrem iného obsiahnuté látky brzdiace zápalovú reakciu, takže svrbenie vyvolané prisatím a upozorňujúce na kliešťa sa dostavuje až po niekoľkých hodinách.

Kak kusaet kleshh 1.jpg

Prečo je vlastne skoré odstránenie kliešťa také dôležité? 
S postupujúcou dobou sania sa u kliešťa zvyšuje sekrécia slín. Vírus obsiahnutý v slinných žľazách sa replikuje a zvyšuje sa dávka patogénu, čo platí aj pre Boreliózu. Môže byť tak ovplyvnený celý ďalší infekčný proces. Skoré odstránenie je nutné aj preto, že v slinách kliešťa je obsiahnutá aj zložka, ktorá vytvorí okolo jeho sacieho ústrojenstva zahryznutého do pokožky napadnutého po niekoľkých hodinách obal z takzvaného cementu. V tejto fáze je uvoľnenie kliešťa ťažšie ako ihneď po prichytení, kedy je zakotvený v ranke len mechanicky zúbkami na sacom ústrojenstve.  

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 28. júna 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.