Máte dôležitú schôdzku, plnú očakávaní a zrazu pocítite to známe svrbenie na pere. Mastička na opary nie je po ruke a vy zúfalo hľadáte riešenie. Prečítajte si niekoľko účinných tipov, ako sa zbaviť oparu bez použitia liekov z lekárne!
To, že sa opar objaví práve pred veľkou udalosťou, nie je náhoda. Herpes simplex vírus (HSV) typu 1 zostáva v tele a aktivuje sa pri oslabení organizmu, ako je stres, dlhý pobyt na slnku alebo u žien pred menštruáciou. Tento vírus má v tele až 70 % populácie.
Do tela sa zvyčajne dostane už v detstve a infikovaný človek o tom nemusí ani vedieť. Niekedy je infekcia sprevádzaná tvorbou pľuzgierov, často však len mierne zvýšenou teplotou a únavou, ktorú pripisujeme iným príčinám.
HSV 1 môže v zriedkavých prípadoch napadnúť aj iné časti tela a spôsobiť napríklad genitálny opar, ktorý je primárne spôsobený vírusom HSV 2. Nebezpečný je najmä počas tehotenstva, preto by infikované ženy nemali sedieť spolu s tehotnými ženami v čakárni u gynekológa. Aj s obyčajným oparom by sa mali dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia, ako je nepoužívanie rovnakých pohárov, uterákov a nebozkávanie sa.
Pri boji s oparom pomôže príroda
Pri boji s oparom je na výber niekoľko možností. Okrem klasických mastí a náplastí vám lekár môže predpísať aj antivirotiká v závažných prípadoch.
Existuje množstvo prírodných pomocníkov. Odporúča sa potierať opar strúčikom cesnaku alebo šťavou z cibule, ktorá pôsobí ako dezinfekcia. Hojivé účinky má aj med. Kontroverzná, ale účinná je šťava z octu, ktorá síce opar nezahojí, ale obmedzí jeho ďalšie šírenie.
Na boj s HSV je dôležité posilňovanie imunity a príjem vitamínu C. Nájdete ho v citrusoch, červenej paprike a v zelenine a ovocí všeobecne.
Vhodné sú aj obklady z medovky alebo jedlej sódy. Prevarenú vodu zmiešajte s jedlou sódou, aby vznikla kaša, a tú potom naneste na postihnuté miesto.
Niektorí ľudia nedajú dopustiť na vysušovanie oparu zubnou pastou.
Vyskúšajte homeopatickú liečbu
Homeopatické prípravky môžu byť tiež skvelou alternatívou. „Na začiatku, keď pociťujeme jemné mravčenie na perách, užijeme jednu tubičku lieku Oscillococcinum, potom každú hodinu 5 granúl lieku Apis mellifica 15CH,“ uvádza MUDr. Ilona Ludvíková v knihe Poznávame homeopatiu.
Ďalšou možnosťou je Rhus toxicodendron 15CH. Tento liek sa užíva, ak sa nezachytí počiatočná fáza výsevu a na pere sa už tvoria malé pľuzgieriky. „Užíva sa 5 granúl každú hodinu. Výrazne sa obmedzí veľkosť oparu a urýchli sa jeho hojenie,“ píše MUDr. Ludvíková.
Ak sú ložiská oparu veľké, užíva sa Cantharis 15CH, 5 granúl každú hodinu.
Ako ochranu proti opakovaným výsevom oparu je vhodné užívať pravidelne raz týždenne počas troch mesiacov napríklad Natrum muriaticum 15CH. Tento liek je vhodný, ak sa opar objavuje pri slnení, z úpalu, pri únave alebo horúčke. Užívajú sa 10 granúl raz týždenne.
Ak výskyt oparu súvisí s nástupom menštruácie alebo sa objavuje v genitálnej oblasti, užíva sa Sepia officinalis 15CH.
Napriek uvedeným radám môže opar trvať 2 až 3 dni. Aby ste predišli zápalu, môžete opar potierať lekárskou vazelínou. V žiadnom prípade ho nedrhnete zubnou kefkou, ako to niektorí robia. Hrozí, že si ho roznosíte aj na ďalšie miesta. Po vyliečení oparu by ste mali zubnú kefku vymeniť, pretože na nej vírus zostáva.