Domáce recepty, ktoré pomáhajú liečiť blokáciu či zápal sedacieho nervu

Zdieľať
Zápal

Zápal sedacieho (ischiatického) nervu je bolestivý zdravotný stav, ktorý sa prejavuje často až neschopnosťou sa voľne pohybovať, sedieť alebo vstať. Tento problém však možno vedľa bežnej medikácie vyriešiť tiež prírodnými prostriedkami, ktorých dlhodobé používanie navyše umožňuje zápalu predchádzať. Poďme sa pozrieť na spôsoby, akými možno zápal ischiatického nervu riešiť prírodnou cestou.

Ako sa vysporiadať s blokáciou a zápalom sedacieho nervu

Sedací nerv môže bolieť z rôznych príčin, z ktorých primárna je blokácia, ktorá na nerv tlačí a vyvodzuje bolesť, a sekundárne potom zápal spôsobí túto blokáciu. Oba stavy možno liečiť pomocou špeciálnych postupov, ktoré telu prináša úľavu od nepríjemnej kontinuálnej bolesti, ktorá mnohokrát bráni pohybu pri bežných činnostiach. Tu sú prostriedky, ktoré sa používajú najčastejšie.

Prejdite do prezentácie:

1. Kurkuma

Kurkuma čiže indický šafran je korenie, ktoré sa používa predovšetkým v indickej kuchyni, ale svoju cestu si našlo aj do mnohých našich pokrmov. Výnimočné účinky kurkumy zaznamenáva prírodná medicína už po stáročia predovšetkým v oblasti regulácie trávenia. Zároveň však pôsobí tiež protizápalovo a antibakteriálne, takže možno kurkumu používať ako súčasť mastí či liečivých odvarov. Pri blokácii sedacieho nervu sa kurkuma spracováva na pastu rozmiešaním v rastlinnom oleji. Takto vytvorená pasta sa nanesie na postihnuté miesto a nechá sa pol hodiny pôsobiť.

2. Arnika

Podobne ako indický šafran, aj arnika pôsobí protizápalovo. Táto rastlina naviac ponúka tiež analgetické účinky a urýchľuje hojenie, čo ju predurčuje k tomu, aby bola súčasťou mastí proti bolestiam svalov či reumy. Pri liečbe zápalu sedacieho svalu možno použiť buď priamo masť z arniky, ktorú zoženiete v lekárni, alebo si pripraviť výluh a spoločne s rastlinkami ním obložiť postihnuté miesto.

3. Cvičenie preťahovaním

Sedací nerv možno uvoľniť tiež vhodnými cvikmi. V tomto prípade sa odporúča vykonať cvik, pri ktorom ležíte na chrbte a ohnuté kolená pritlačíte až k hrudníku tak, aby bol zadok nad zemou. V pozícii zotrvajte 30 s a potom nohy opäť uvoľnite do pokrčenej pozície. Cvik sa opakuje minimálne trikrát po sebe pravidelne každý deň.

4. Máčanie nôh

Pre sedací nerv môže byť tiež uvoľňujúci horúci kúpeľ nôh. Ten je najlepšie realizovať pred spaním – pripravte si misu s veľmi horúcou vodou (ako len ju dokážete zniesť), potom pridajte ½ litra jablčného octu a hrsť soli. V tomto roztoku nohy máčajte, kým voda nevychladne. Na noc si potom obujte teplé ponožky.

5. Striedanie teplých a studených obkladov

Tento postup je pomerne zdĺhavý, ale nakoniec bolesti uľaví. Vykonáva sa tak, že po prvé 2-3 dni sa na postihnuté miesto prikladajú studené obklady vždy na 20 minút, a to až kým bolesť nepoľaví. Po tejto dobe sa začnú 2-3 dni prikladať teplé obklady rovnakým spôsobom. Ak bolesť neustáva, pokračujte v rovnakom postupe ďalšie dni, vždy po 2-3 dňoch striedajte obklady teplé a studené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané