Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Domáce metódy, ako vyliečiť zarastený necht. Všetky účinné zbrane nájdete vo svojej kuchyni.

reklama:
Zarastený necht
Zarastený nechtwww.gettyimages.com

Jeden z najčastejších problémov, ktorý trápi naše nohy, je zarastanie nechtov. Síce sa môže objaviť na akomkoľvek prste, ale spravidla je typický pre palec na nohe z dôvodu jeho hrúbky. Nielenže sa jedná o estetický problém, ale predovšetkým bolestivý stav, ktorý nám môže skomplikovať každodenný pohyb. Pokožka okolo palca môže byť natoľko podráždená, že existuje aj riziko vzniku nepríjemných zápalov. Našťastie aj s touto situáciou možno niečo robiť s pomocou domácich receptov.

Príčiny zarasteného nechtu

Príčiny môžu byť rôzne, väčšinou medzi ne patria:

  • Zlá starostlivosť o nechty, čo môže zahŕňať príliš časté strihanie nechtov až hlboko do kože
  • dedičnosť
  • Infekčné alebo onkologické ochorenia
  • Príliš tesná obuv

Aby ste sa tomuto problému vyhli, je potrebné vyvarovať sa vyššie spomenutým faktorom, ktoré napomáhajú k vzniku zarasteného nechtu. Ak sa ale u vás zdravotný problém už vyvinul, môžete skúsiť nasledujúce spôsoby, ako sa ho zbaviť. Ak budú u vás ťažkosti pretrvávať, je vhodné zvážiť konzultáciu u svojho lekára.

Soľná kúpeľ

Pripravte si lavór a naplňte ho teplou vodou. Prisypte buď klasickou kuchynkou soľ, alebo kúpeľovú, napríklad himalájskou. Soľ je skvelá v boji proti infekciám, teda je jej využitie vhodné ako prevencia pred vznikom zápalu. Rovnako tak dokáže utlmiť bolesť, čo je v tomto prípade zásadný. Ak sa u vás zápal už rozvinul, dajte si pozor na teplú vodu. Namiesto nej radšej použite vodu vlažnú.

Esenciálny olej z čajovníka

Tea tree olej, ktorý sa získava z listov čajovníka rastúceho v Austrálii, okrem množstva iných blahodárnych účinkov na naše zdravie, bráni tiež vzniku infekcií. Čo nás ale na oleji z čajovníka bude v tejto chvíli zaujímať najviac, je, že má zmäkčovacie účinky, ktoré pomôžu zjemniť hrubé nechty na prstoch na nohách.

Jablčný ocot

Kúpeľ pre svoje nohy si môžete pripraviť nielen zo soli a vody, ale aj z jablčného octu, ktorý rovnako ako predchádzajúce dva recepty dokáže zabrániť rozvoju infekcie a zmierniť opuchy.

Alkohol

Je dobre známe, že alkohol má skvelé čistiace a dezinfekčné účinky. Preto je dobrý nápad využiť ho aj v boji proti zarastenému  nechtu. Kúpte si čistý alkohol a naneste malé množstvo na vatu alebo obväz a veľmi opatrne vyčistite postihnutý palec. Venujte sa celému nechtovému lôžku vrátane kožtičky po stranách. Je to dobrý postup na prevenciu pred zápalom. Ak nemáte po ruke čistý alkohol, môžete použiť aj peroxid vodíka.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 23. septembra 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.