Dôchodok vyšší ako priemerná mzda? Pre tisíce Slovákov ide o realitu

Zdieľať
Dôchodok vyšší ako priemerná mzda
Dôchodok vyšší ako priemerná mzda? Pre tisíce Slovákov ide o realitu Foto: depositphotos.com

Prekvapivá skutočnosť na Slovensku: Dôchodky pre niektorých presahujú priemernú mzdu! Objavte, ako viac než 4 tisíce dôchodcov poberajú starobný dôchodok vyšší než 1 133 eur, čo je viac než priemerný plat v krajine. Detailná analýza najnovších údajov odhalí, ako sa dôchodkový systém vyvíja a čo to znamená pre Vašu finančnú budúcnosť. Pridajte sa k nám v prenikavom pohľade do sveta sociálneho zabezpečenia, kde zistíme, ako sa penzijné výplaty menia a aký dopad to má na životy Slovákov. Zistite, či sa môžete tešiť na zlaté roky v pohodlí alebo či Vás čakajú finančné výzvy.

Starobný dôchodok nad úrovňou priemernej mzdy na Slovensku, teda nad sumou 1 133 eur, dostávalo ku koncu júna minulého roka 4,2 tisíca ľudí. Starobní penzisti, ktorým Sociálna poisťovňa priznala dôchodok počas minulého roka, poberajú penziu v sume 51,7 percenta svojich predošlých hrubých zárobkov.

Ak teda žiadateľ o penziu zarábal v hrubom 1 100 eur, jeho starobný dôchodok priznaný vlani dosahuje približne 569 eur. Vyplýva to zo správy o sociálnej situácii na Slovensku v roku 2020, ktorú zverejnilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Ku koncu minulého roka vyplácala Sociálna poisťovňa 1 699 000 dôchodkových dávok. V porovnaní s koncom roka 2019 išlo o mierny nárast o 642 vyplácaných penzií. Výdavky na všetky dávky dôchodkového poistenia v minulom roku dosiahli takmer 7,8 miliardy eur, čo bolo medziročne viac o 5,5 percenta.

Zdroj: SITA.sk

Dôchodok vyšší ako priemerná mzda
Dôchodok vyšší ako priemerná mzda? Pre tisíce Slovákov ide o realitu Foto: www.gettyimages.com

Aký bude rok 2024 z pohľadu dôchodkového sporenia do druhého piliera?

Po úspešnom roku 2023, kedy si výrazne polepšili všetci sporitelia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, prichádza rok náročný na prognózy. Zhodujú sa na tom všetky dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). Pomerne jednoznačne možno očakávať, že investovanie v dlhopisových fondoch bude vykazovať kladnú výkonnosť. Pri indexových fondoch sa však očakávajú výkyvy smerom nahor aj nadol. Z dlhodobého hľadiska je však možné práve túto situáciu využiť. Na zhodnocovanie finančných prostriedkov v dôchodkových fondoch, ako aj celkovo na dôchodkové sporenie, je totiž potrebné sa pozerať optikou dlhodobého horizontu.

Z dôvodu predpokladaného spomalenia americkej ekonomiky očakáva generálny riaditeľ Kooperativy DSS Matej Varga výkyvy trhov a možné poklesy výkonnosti indexových fondov. „Tento stav však vytvorí len príležitosť pre výhodnejšie nákupy pre sporiteľov, pri klesajúcej priemernej cene ich pravidelných investícií,“ vysvetľuje pre agentúru SITA. Medzi ďalšie riziká zaraďuje Daniela Tomášková z NN DSS vysoké geopolitické riziká, úroky a infláciu alebo pokračujúce ekonomické spomalenie. „Všetky tieto faktory môžu ovplyvňovať finančné trhy, najmä, ak sa vymknú spod kontroly,“ dodáva.

Akciové a indexové fondy sú nepochybne z dlhodobého hľadiska najvýnosnejšie. „Predpovedať výnosy na jeden konkrétny rok je takmer nemožné. V druhom pilieri to však našťastie nie je ani potrebné, nakoľko sa jedná práve o dlhodobé sporenie,“ dodáva Igor Vilček, vedúci oddelenia Riadenia investícií vo VÚB Generali d.s.s.. Prekvapením by podľa Allianz DSS bolo, ak by akciové trhy dokázali v tomto roku zopakovať rast z roku 2023. V kategórii indexových fondov preto očakávajú slabší rok ako tomu bolo vlani. Zopakovať podobné vlaňajšie výsledky by však mohla kategória dlhopisových fondov.

V porovnaní s výsledkami z minulých rokov by mohlo podľa vyjadrení NN DSS nastať zlepšenie výkonnosti v garantovaných dôchodkových fondoch z dôvodu vyšších úrokových sadzieb. „A keďže stále platí, že sporenie na dôchodok je dlhodobý produkt, prvou voľbou by mali byť negarantované dôchodkové fondy,“ radí Tomášková.

Sporitelia majú možnosť meniť svoju investičnú stratégiu kedykoľvek, a to aj opakovane a bezplatne. Môžu sa rozhodnúť pre vlastnú investičnú stratégiu alebo byť v predvolenej investičnej stratégii. Stačí sa obrátiť na svoju dôchodkovú správcovskú spoločnosť a urobiť zmeny formou listu, telefonátu, elektronicky či osobnou návštevou klientského centra.

Zdroj: SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané