Učenie je pre mnohých rodičov stále aktuálnou otázkou. Zdá sa, že dnešné deti sa veľmi líšia od predošlých generácií a motivácia k učeniu je čoraz ťažšia. Ako teda nájsť spôsob, ktorý deti povzbudí k vzdelávaniu v modernom svete plnom rozptýlení?
Proces vzdelávania je pre rodičov vždy výzvou. Každá generácia má pocit, že tie dnešné deti sú iné a čelia problémom, ktoré oni nemali. To je normálne, pretože svet sa mení a s ním aj ľudia, ich priority a túžby. Kedysi bolo vrcholom snaženia zamestnanie v továrni, dnes čoraz viac mladých ľudí túži po intelektuálnej tvorivej práci. Ale jeden problém zostáva: ako motivovať dieťa k učeniu?
Vedci už dávno zistili, že v modernom svete deti čelia veľkej miere voľnosti. Množstvo hračiek, technologických zariadení už od detstva, zábavné centrá a množstvo ďalších zaujímavých vecí. To všetko znižuje sústredenie dieťaťa a odvádza ho od učenia. Rodičia sa snažia všetkými možnými spôsobmi donútiť svoje dieťa sadnúť si za úlohy. Situácia v škole nie je oveľa lepšia. Mnohí starší učitelia jednoducho nerozumejú, ako pracovať s deťmi novej generácie. Snažia sa ich vychovávať tradičnými metódami, ktoré deti nechápu a nepovažujú za potrebné.
Ako motivovať dieťa k učeniu v modernom svete?
Dnes sa škola pre deti nevníma ako chrám vedy. Pandémia ešte viac skomplikovala situáciu, keď boli všetci zavretí doma. Dnešným deťom je otvorený celý svet cez monitor tabletu alebo počítača. Môžu si nájsť akékoľvek informácie, bez toho aby opustili dom. Ale aké informácie absorbujú a na čo sa sústredia? Táto otázka zostáva veľmi pálčivou pre učiteľov aj rodičov. Z jednej strany má dištančné vzdelávanie svoje pozitíva, z druhej strany aj negatíva. Pozrime sa na ne podrobnejšie. To ti pomôže ako rodičovi správne pristúpiť k vzdelávaniu svojich detí.
Jedno pozitívum sme už spomenuli: dostupnosť akýchkoľvek informácií. Ak má dieťa záujem o nejakú vedu alebo talent, hľadanie doplnkových informácií dnes nepredstavuje veľké náklady. Navyše, ak máš školáka na základnej škole, internet pomáha nájsť užitočné vzdelávacie videá, ktoré pomáhajú pochopiť nový materiál. Dieťa môže sledovať rôznych majstrov a ako rozvíjajú svoj talent. A dostane chuť robiť to isté. Veď pre moderné deti sú autoritami nie rodičia alebo učitelia, ale práve experti na internete. S tým sa rodičia musia zmieriť a využiť to ako výhodu.
Druhým pozitívnym momentom v dištančnom vzdelávaní je neformálnejšie prostredie pri učení. Deti sa cítia pohodlnejšie vo svojich izbách, obklopené obľúbenými vecami. Sú uvoľnenejšie a môžu sa lepšie sústrediť na novú tému. Počas pandémie si rodičia a učitelia všimli, že hanblivé deti sa stali otvorenejšími. Ľahšie im ide vystupovanie cez kameru. Ale dištančné vzdelávanie má aj jedno veľké mínus. Je ťažšie dosiahnuť sústredenie detí, keď vedľa nich prejde mačací chvost v ikonke spolužiaka. Navyše deti ešte nemajú dostatočné schopnosti sebadisciplíny a zle si organizujú svoj čas.
Ako vybudovať sebadisciplínu a sústredenosť?
Ako teda rodičia môžu motivovať dieťa učiť sa a vybudovať v ňom sebadisciplínu a sústredenosť? Niekoľko rád od psychológov a expertov ti pomôže v riešení týchto otázok.
Po prvé, osobný príklad. Deti kopírujú správanie svojich rodičov, ich záujmy a návyky. Je potrebné zvykať dieťa na rodinné tradície. Spoločné trávenie času pri stolových hrách, šachu alebo dámach. To pomôže zvýšiť autoritu rodičov u detí. Ako je skvelé, keď tvoje dieťa chváli pred spolužiakmi, ako spolu s otcom postavili kŕmidlo pre vtáky alebo s mamou uvarili chutné jedlo. A dieťa sa začne oveľa lepšie učiť, ak uvidí, že aj mama a otec sa učia niečo nové aj v dospelom veku. Motivácia k čítaniu sa prebudí, keď dieťa vidí rodičov s knihou v ruke, a nie pred televízorom alebo počítačom.
Po druhé, aby sa tvoje dieťa naučilo organizovať si svoj čas, vytvor pre neho jasný denný režim. Dieťa tak bude rozumieť, kedy má čas na úlohy a kedy na hry. Samozrejme, aby si vybudovalo návyk kontroly času, bude to vyžadovať veľa úsilia a trpezlivosti. Ale v budúcnosti ti dieťa určite poďakuje. Takisto obmedz čas strávený s telefónom alebo tabletom. Nastav jasnú kontrolu nad sledovaným obsahom. Dieťa sa ľahko nechá zlákať zbytočnými videami namiesto toho, aby si pozrelo kurz kreslenia alebo konštruovania Lega.
Po tretie, nájdi pre dieťa príklady úspešných ľudí, ktorí dosiahli veľa vďaka samoštúdiu. Vysvetli dieťaťu, že nie vzdelanie robí človeka bohatým alebo úspešným, ale človek vďaka každodennej práci na sebe dosahuje víťazstvá. Školský program poskytuje základ, a svoje vedomosti môže rozšíriť čítaním doplnkovej literatúry, sledovaním kurzov alebo komunikáciou s učiteľom.
Proces učenia nemusí byť vôbec nudný, ak zvolíš správnu motiváciu a nástroje na to. V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo zdrojov, ktoré pomáhajú v tomto smere.
Zdroj: takprosto.cc