Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Difenbachia. Rastlina, ktorá môže zabíjať

reklama:
difenbachia
difenbachiawww.gettyimages.com

Difenbachia patrí medzi obľúbené izbové rastliny, ktoré sa vyskytujú v mnohých domácnostiach. Zistenie, že sú jedovaté, možno bude pre niekoho prekvapivé, pravdou ale je, že počas jedinej minúty dokáže zabiť aj dieťa. Po oblízaní listov rastliny môže dospelý zomrieť do 15 minút.

Prinášame príbeh o jednej rodine, ktorá v podstate stratila svoju dcéru. Tá si totiž priložila kúsok listu difenbachia do úst a následne jej rýchlo opuchol jazyk. Naviac sa začala dusiť. Preto je nutné si dopredu naštudovať, čo všetko môže rastlina spôsobiť, ak sa rozhodnete začať s jej pestovaním. Toxické alebo inak toxické sú ale aj ďalšie rastliny, ktoré s radosťou doma pestujeme.

Difenbachia patrí medzi najjedovatejšie, ktoré môžete doma nájsť. Mladé dievča totiž po otrave kvetinou zomrelo. Jedovatá je každá jej časť, rastlina obsahuje šťavelan vápenatý, čo je toxická šťava, ktorá usmrtí dospelého jedinca do 15 minút. Ak sa rastliny náhodou dotknete holými rukami, nikdy si potom nesiahajte do očí. Hrozí totiž oslepnutie, ktoré je nevratné.
Aj napriek tomu, že je jedovatá, ľudia si ju domov zaobstarávajú. Jej jedovatosť nebráni ľuďom, aby si ju kupovali domov. Ak totiž viete, ako sa o ňu starať, nemôže sa vám nič stať. Ak ale máte doma malé deti alebo zvieratá, je nutné rastlinu držať ďalej od ich labiek i rúk. Jej pôvod je v ďalekej Brazílii a dokáže krásne kvitnúť, pokiaľ jej doprajete ideálne podmienky k rastu.

Pokiaľ s ňou budete hýbať, vždy majte na rukách gumové rukavice. Ak sa rastliny dotknete, mali by ste zavolať lekársku pomoc, pretože v tomto prípade je každá sekunda dôležitá. Ak sa bojíte, že by sa k nej mohli deti dostať, radšej si rastlinu neobstarávajte, pretože môžete prísť o svoje milované priebehu niekoľkých minút. Deťom do izby môžete zaobstarať napríklad paprade, ktoré sú veľmi nenáročné na starostlivosť, čistí vzduch a budú ozdobou nielen izby, ale aj spálne.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 4. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.