Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Detské zlozvyky

reklama:
Potom sa pokúste s tým niečo urobiť!
Priznajme si, každý z nás dospelých má alebo mal nejaký zlozvyk, trebárs len úsmevný, alebo už spoločensky menej prijateľný.

Kto z nás si nikdy nečmáral po papieri počas porady, neprohraboval si vlasy počas vypätej situácie, nepodupával nohami? Vznik zlozvykov u detí je rozmanitý, vznikajú v rôznom veku za rôznych situácií. Väčšina zlozvykov sa začne formovať v situáciách, ktoré v dieťati vyvolávajú neistotu či rozpaky. Kontrola nad vlastnými zlozvykmi býva malá, u malých detí skoro žiadna a preto záleží na okolí pomôcť sa zlozvyku zbaviť.

 Kedy vznikajú ?

Deti za svoje zlozvyky väčšinou samy nemôžu. Ich zlozvyky bývajú často výsledkom stretu so stresujúcimi situáciami alebo nepochopenia javu. Niekedy nemá dieťa optimálne životné podmienky, niekedy je vina na rodičoch, učiteľoch, niekedy sa zlozvyk objaví vďaka skrytému zdravotnému problému.

Napríklad zlý zrak – dieťa, ktoré nevidí dobre na tabuľu, je vo veľkom napätí, ktoré znižuje napríklad cumláním končekov vlasov či ohryzovaním ceruzky. tie menšie deti si zlozvyky vytvárajú, keď sa nudia, sú nespokojné, chcú na seba upozorniť alebo presadiť svoj ​​názor – hojdanie či búchanie hlavou v postieľke, “ záchvaty “ hnevu, kopanie a krik.

Bad mood of children.jpg

Najčastejšie zlozvyky

Cmúľanie palca:

Zvyčajne začnú cmúľať v prvom roku života a zvyčajne zmiznú do konca štvrtého roku a to samovoľne. Prečo si ich cmúľajú? Pretože sa nudia, sú nervózni alebo sa prstíkom upokojujú pri zaspávaní. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, že cmúľanie palca naozaj nie je pekné a že veľké deti už toto nerobia. Či túto záľubu prenechajú radšej nejakému bábätku.

Badhabits1.jpg

Hryzenie nechtov:

Nechty si hryzie asi tretina detí, väčšinou s tým začínajú na začiatku školského obdobia a niektorým to vydrží až do puberty. Až 60% detí trpí týmto zlozvykom – neskôr výskyt klesá na 10-20%, ktorým vydrží aj v dospelosti.

Zbaviť sa tohto zlozvyku ide ťažko. Korením posypané nechty, namáčanie prstov do feferóniek, papriky a podobne nie vždy pomôžu. Túžba odhryznúť si vlastný necht je jednoducho silnejší, ale skúste stále dookola dohovárať, vyskúšajte systém náhradného hryzenia a miesto nechtov ponúknite dieťaťu niečo iné. U dievčat je to jednoduchšie, kúpte mu vlastnú manikúru alebo detský lak, ktorým im nechty nalakujete.

P_childrens.jpg

Škrípanie zubov:

Bohužiaľ, o tomto zlozvyku postihnutí ani nevedia, väčšinou škrípu zubami v noci v spánku. Zatínanie zubov ale nie je normálne a navyše im škodí, takže tento zlozvyk určite riešte. Väčšinou ním trpia deti netrpezlivé, ctižiadostivé… Stres nie je jedinou príčinou, ale môže byť príčinou aj zlý skus – takže rýchlo k lekárovi. Učte dieťa, aby uvoľňovalo čeľusť. Existujú aj chrániče na zuby a iné.

Tlčenie hlavou:

Ak vaše dieťatko často búcha hlavou o stenu, tak väčšinou preto, že sa hnevá, vzdoruje a chce niečo, čo mu odopierate. Vyskytuje sa zriedka, ale je tu. Tlčenie môže dieťa vykonávať tiež v postieľke ráno alebo večer pred spaním. Vyzerá to nebezpečne, ale málokedy dôjde k úrazu. Zvyčajne zmiznú do tretieho roku života. A najlepšia rada je- Ignorujte ich. Iba v prípade, že by dieťa tĺklo do skutočne veľmi tvrdých predmetov kde hrozí už ublíženie na zdraví, sa poraďte s lekárom .

Ako ich odstrániť ?

Pri odstraňovaní zlozvykov musíme postupovať krok za krokom, bez stresu, trpezlivo a dôsledne:

  • uvedomiť si zlozvyk dieťaťa, a ak je schopné chápať, upozorniť ho na neho
  • zistiť príčinu , ktorá viedla ku zlozvyku, a situácie, v ktorých sa objavuje
  • riešenie príčin , čím skôr, tým lepšie
  • odvykanie zlozvyku , drobné odmeny a časté pochvaly za snahu aj konečný výsledok

Dieťa potrebuje pri zlozvykoch našu pomoc a podporu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 21. marca 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.