Mať doma malé dieťa, ktoré nosí plienky je výhra, ale ak náhodou nemáte, nemusíte hneď kupovať celý drahý balík. ..
Skúste sa opýtať v rodine alebo medzi kamarátkami, ktoré bábätká majú a nejakú tú plienku si od nich vyžiadajte.
A skúste s nimi nasledujúce triky.
Najzaujímavejšie je jadro plienok. To tvorí drobučké kryštáliky polyakrylátu sodného. Je to chemická zložka v podobe prášku, ktorá sa používa práve na vnútorné jadro jednorazových plienok pre ich super savosť. Pri styku s vlhkom dostane podobu lesklého gélu. A ten dokáže nasať až stonásobok vody v pomere k jeho vlastnej hmotnosti. A práve tieto skvelé vlastnosti môžete v domácnosti využiť aj na iné účely, než je bežné.
Zoberte si plienku k ruke a lejte do nej postupne vodu. Do tej chvíle, keď bude savé jadro plne napučané. Za chvíľku vznikne gélová hmota s neuveriteľnou absorpčnou schopnosťou. Tam, kde jadro končí, plienku rozstrihnite a všetku napučanú hmotu vyberte. Nakoniec ju môžete spracovať na spôsob, ktorý sa vám práve hodí.
Hmotu môžete tiež dať do vázy. Kvety vám poďakujú. Budú nielen menej ohrozené tým, že by začali hniť, a dlhšie aj vydržia. Hmota tiež urobí zvláštny efekt. Bude to vyzerať, ako by kvety stáli v ľadovej triešti. Pre ďalší zaujímavý dojem môžete hmotu zafarbiť, ale počítajte s tým, že odfarbíte aj kvetiny.
Máte v kvetináči moc tvrdú pôdu, do ktorej sa ani voda poriadne nevsakuje a vaše kvety tým trpia?
Pokiaľ nemáte možnosť rastliny presadiť, spomeňte si na trik s obsahom plienky. Tá zeminu nakyprí. Stačí, keď ju vložíte pod povrch a zalejete. Tým, ako sa nafúkne, pôdu pekne nadvihne a tiež ju prevzdušní.
Zabúdate kvety pravidelne zalievať alebo sa bojíte, že vám odídu, kým ste na dovolenke? Aj tentoraz vás môžu zachrániť jednorazové plienky. Napučaná hmota sa totiž skvele hodí do substrátu na kvety, ktoré nemôžete tak často zalievať. Vďaka zmesi gélu a zeminy vydržia rastliny minimálne dvojnásobnú dobu bez zálievky.
Ako na to?
Zmiešajte napučanú hmotu so zeminou a dajte ju asi do polovice výšky kvetináča. Potom vložte kvetinu a zasypte obyčajným substrátom pre izbové rastliny. Kvety v „plienkovom“ substráte zalievajte tesne pred odchodom. Zalievajte tak dlho, než sa voda objaví v miske pod kvetináčom. Hmota vám tiež môže pomôcť s trávnikom, ktorý veľmi vysychá. Stačí, keď ju v najzraniteľnejších miestach rozsypete.
Túto šikovnú hmotu z detských plienok môžete tiež použiť na vyklíčenie jarnej siatiny. Voda obsiahnutá v hmote vystačí na to, aby zrno vzišlo. Použite ju teda namiesto bežnej vaty. Stačí len zaliať a o viac sa nemusíte starať. Plienková zmes sa hodí aj na pestovanie byliniek doma za oknom, než ich vysadíte na záhradku. Predpestovať v nej môžete pokojne aj sadeničky letničiek.