Presladené povzbudzujúce nápoje s obsahom kofeínu, v pestrofarebných plechovkách- to je už niekoľkoročný trend našich násťročných, ktorí majú pocit, že bez nich neprežijú deň v škole.
Energetické nápoje sú často prvou pomocou pre vodiča, ktorého čaká náročnejšia a dlhá cesta cez noc.
No stále častejšie ich vidíme aj u detí, ktoré si myslia že sú IN keď ich pijú a to aj vďaka tomu, že sú ľahko dostupné..
Čo vlastne obsahujú?
Energetické nápoje obsahujú mnoho zložiek, farbivá, konzervačné látky a podobne. Predovšetkým však obsahujú kofeín a nezanedbateľný podiel cukru. To by samo o sebe malo byť varovným signálom pre rodičov, ak zistia, že si ich deti pravidelne kupujú. Kombinácia kofeínu a cukru obsiahnutá v energy drinkoch má organizmus nakopnúť k vyššej fyzickej aj psychickej výkonnosti, lenže po odznení účinkov nastáva pravý opak. Telo sa dostáva do útlmu a je potrebná ďalšia stimulácia. Štatistiky z posledných rokov sú navyše vcelku alarmujúce, počet detí konzumujúcich kofeínové nápoje je veľmi vysoký, a to ako vo vekových skupinách okolo 13 rokov, tak aj u detí vo veku pod desať rokov.
Kofeín môže u detí zanechať následky na mozgu i na srdci
Istý výskum švajčiarskych vedcov dokázal, že zvýšená konzumácia kofeínu vedie k pomalšiemu vývoju mozgu. Deti potrebujú dostatok kvalitného a hlbokého spánku, ale práve zvýšená konzumácia kofeínu, (cca 300 – 400 mg denne), čo sú buď 4 energetické nápoje, 4 šálky kávy, skracuje dobu, po ktorú dospievajúci teenager potom spí naozaj hlbokým spánkom. Podľa profesora Reta Hubera z Zürichu v rozhovore pre Daily Mail pritom počas puberty mozog prechádza delikátna vývojovou fázou, kedy môže dôjsť k rozvoju mnohých psychických chorôb. Okrem negatívnych účinkov na mozog varujú odborníci aj pred rizikom poškodenia srdca, pre ktoré sú vysoké a pravidelné dávky kofeínu veľkou záťažou.
Kofeín do detskej výživy nepatrí, zvyšuje riziko budúcich závislostí
Kofeín a kofeínové produkty rozhodne nemajú v životospráve detí čo robiť. Kofeín dočasne stimuluje ich nervový systém, ale býva tiež príčinou nesústredenosti alebo nespavosti. Pri dlhodobej konzumácii nápojov s obsahom kofeínu môže u detí hroziť aj rozvoj depresií , u starších detí už potom ostáva len málo k tomu, aby si vyskúšali kombináciu energetických nápojov s alkoholom.
Miešanie energetických nápojov s alkoholom
Koktaily energy drinkov v kombinácii s alkoholom, väčšinou s vodkou, sú doménou mladých, ktorí sa chcú dlho baviť. Stimulanty obsiahnuté v energetických nápojoch urýchlia vstrebávanie alkoholu, tým nástup jeho účinku, ale tiež znížia schopnosť vnímať intenzitu opitosti. Výsledok potom môže byť fatálny. Môžu sa dostaviť mdloby, strata vedomia aj poruchy srdcového rytmu. Najväčším rizikom je však pravdepodobnosť zvýšenej agresivity a strata sebakontroly