Desivé, čo zamýšľa Vladimir Putin: Unikol tajný plán Kremľa

2 / 3
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Desivé, čo zamýšľa Vladimir Putin: Unikol tajný plán Kremľa

reklama:

Najväčším problémom Ruska je podľa všetkého nedostatok bojových síl v teréne. Aj preto by potrebovalo viac vojakov na fronte. Odhaduje sa, že od začiatku ruskej invázie bolo zabitých už najmenej 10-tisíc ruských vojakov, Ukrajina hovorí dokonca o 20-tisícových stratách Ruska.

Západní predstavitelia už týždne predpokladajú, že Putin využije dnešný deň na propagandistické účely a vyhlási buď vojenský úspech na Ukrajine, alebo zásadnú eskaláciu konfliktu. Prípadne kombináciu oboch možností.

Moskva sa v uplynulých dňoch napriek vojne intenzívne pripravovala na oslavy na Červenom námestí. Podľa americkej televízie CNN je najpravdepodobnejším scenárom, že Putin 9. mája formálne vyhlási Ukrajine vojnu. Ruský prezident doteraz trval na tom, že konflikt sa bude označovať ako „špeciálna vojenská operácia“. Slová ako invázia a vojna sú v Rusku zakázané a za ich používanie hrozí väzenie. Vyhlásenie vojny by Putinovi umožnilo plnú mobilizáciu ruských záložných síl a možno aj zvrat doterajšieho nepresvedčivého postupu ruských vojsk.

„Myslím, že sa bude snažiť prejsť od svojej „špeciálnej operácie“,“ povedal minulý týždeň britský minister obrany Ben Wallace rozhlasovej stanici LBC. Podľa neho si Putin pripravuje pôdu na to, aby mohol povedať: „Pozrite, toto je teraz vojna proti nacistom a ja potrebujem viac ľudí.“ Wallacea by neprekvapilo, keby Putin vyhlásil, že Rusko je teraz vo vojne s nacistami celého sveta a že je teda treba masovo mobilizovať ruský ľud.

Šokujúce informácie v tejto súvislosti sa objavili na sociálnej sieti Telegram. Profil pod prezývkou Generál SVR, ktorý sa odkazuje na zdroje z najvyšších poschodí Kremľa, uviedol, že všeobecná mobilizácia sa uskutoční v troch fázach a do konca roka by sa mohli sformovať jednotky, ktoré budú mať až 450 tisíc mužov schopných boja.

Rusi si už údajne chystajú aj zámienku na eskaláciu vojny. „Putin všetko podrobne prebral av spolupráci s tajomníkom Bezpečnostnej rady Nikolajom Patruševom vypracoval plány na provokácie s použitím chemických zbraní proti civilistom s cieľom obviniť z týchto útokov Ukrajinu. Putin navyše považuje spomínané provokácie za ospravedlnenie jadrového útoku,“ tvrdí Generál SVR.

Rusko však slovami Putinovho hovorcu Dmitrija Peskova špekulácie o mobilizácii a rozšírení vojny poprelo. „Sú to nezmysly,“ odkázal Peskov v stredu.

Medzi ďalšie Putinove možnosti na 9. mája podľa expertov patrí anexia oblastí Luhanska a Donecka, zvýšenie tlaku na prístav Odesa alebo vyhlásenie plnej kontroly nad dlho obliehaným prístavným mestom Mariupol. USA majú „vysoko dôveryhodné“ spravodajské správy, že sa Rusko pokúsi anektovať Luhanskú a Doneckú oblasť niekedy v polovici mája, uviedol minulý pondelok americký veľvyslanec pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe Michael Carpenter. Existujú tiež náznaky, že by Rusko mohlo vyhlásiť samostatnosť a anexiu „ľudovej republiky“ v Chersonskej oblasti na juhovýchode krajiny.

Náš generál vo výslužbe a niekdajší najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Pavel Macko hovorí, že Putin má po 9. máji dve možnosti. „Buď bude pokračovať v tejto opotrebovávajúcej vojne, teda naďalej ničiť ukrajinskú infraštruktúru a ekonomiku a súčasne držať už získané pozície. Alebo sa naopak pokúsi situáciu eskalovať. Využije atmosféru a sentiment deviateho mája a národu oznámi, že Rusko čelí novej veľkej hrozbe a musí pokračovať v boji, ktorý si pripomínajú, v dôsledku čoho vyhlásia mobilizáciu a povedie totálnu vojnu proti Ukrajine,“ povedal Macko. Oba scenáre sú podľa neho zhruba rovnako pravdepodobné. „Ten druhý je pre Rusko riskantnejší a môže mu viac uškodiť,“ dodal.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 24. júla 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.