Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Desivá pravda z čoho sa v skutočnosti vyrábajú energetické nápoje

reklama:
energetické nápoje
energetické nápojewww.gettyimages.com

Energetické nápoje sa v dnešnej dobe stali veľmi obľúbenými nápojmi medzi mladými ľuďmi. Tieto druhy nápojov spotrebúvajú ľudia, ktorí potrebujú rýchly nábeh energie a v čo najkratšom čase. Energetické nápoje svojim zložením nabudia človeka, zvyšujú koncentráciu a výkon konzumenta, odďaľujú únavu a ospalosť. Samozrejme ich účinok taký ako má byť trvá približne 1hodinu. Majú vplyv na celý organizmus.

Ich história siaha viac ako 50 rokov dozadu. Ich vznik vďačíme Japonsku. Práve tam sa to začalo. Zamestnávatelia chceli udržať svojich zamestnancov čo najviac fit, aby pracovali stále a aby neklesal priemer výroby. Boli to ľudia, ktorí ťažko manuálne pracovali. Pravdaže podliehali ťažkej únave. To sa zamestnávateľom nepáčilo a tak potrebovali niečo, čo ich udrží pri sile a zvýši sa ich výkon.

Energetické nápoje sú označované len ako nealkoholické nápoje. Neoficiálne sa definícia rozširuje podľa látok obsiahnutých v nápoji a to na nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu, taurínu prípadne arginínu. Nedávna štúdia spoločnosti Longhorn Cattle Company šokovala svet, pretože odhalila hlavnú zložku týchto nápojov. Aká je tajná zložka mnohých obľúbených energetických nápojov?

Taurín

Z latinčiny Taurus znamená býk, bol prvýkrát izolovaný z býčej žlči v roku 1827 Leopoldom Friedrichom a je klasifikovaný ako aminokyselina. Taurín sa najčastejšie vyskytuje v semenách, pečeni a moči býkov.

pitie nápoja
pitie nápojawww.gettyimages.com

Znepokojivá pravda? Bohužiaľ je to tajomná zložka všetkých energetických nápojov. Taurín môže byť tiež vyrobený v laboratóriu. Musíme si položiť otázku, či energetické nápoje, ktoré konzumujeme, obsahujú taurín vyrobený v laboratóriu alebo tiež z moču a spermie býka.

Zaujímavosť

Až v jedenástich krajoch v Nemecku museli zakázať predaj energy drinkov, pretože tam boli zistené stopové prvky kokaínu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.