Záplavová voda môže okrem ničenia majetku a ohrozenia ľudí znečistiť aj pitnú vodu. Aktuálne však hygienické stanice nehlásia žiadne informácie o tom, že by záplavy poškodili niektorú z vodární alebo negatívne ovplyvnili kvalitu dodávanej vody.
Ak má človek prístup k vode z verejného vodovodu, prevádzkovateľ ho musí informovať, či je voda vhodná na pitie. V prípade, že je kvalita vody ohrozená, prevádzkovateľ zvykne preventívne odporučiť, aby ľudia vodu pred konzumáciou prevarili. V oblastiach postihnutých záplavami je vhodné používať balenú vodu alebo vodu z cisterien, namiesto vody z vlastných studní. Po ustúpení povodní je dôležité studňu otvoriť, odčerpať vodu a následne ju dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať. „Existuje veľa chemických prostriedkov na dezinfekciu studní,“ vysvetľuje Jaroslav Žák zo spoločnosti BWT.
Poškodenie vodovodného potrubia?
Môže sa stať, že z kohútika tečie zakalená voda, aj keď o tom prevádzkovateľ nemusí vedieť. K tomu môže dôjsť, ak je poškodená menšia časť vodovodnej sústavy. Takúto vodu by ľudia nemali piť a závadu by mali okamžite nahlásiť. Hlavným rizikom záplavovej vody sú baktérie, ktoré môžu spôsobiť hnačkové ochorenia.
Rôzne zdroje vody
Kvalita surovej pitnej vody sa môže v jednotlivých regiónoch líšiť aj za normálnych podmienok. Na zloženie a čistotu vody dodávanej do domácností vplýva množstvo faktorov. Jedným z hlavných dôvodov je zdroj vody – voda môže pochádzať z povrchových zdrojov, ako sú rieky a jazerá, alebo z podzemných zdrojov, ktoré môžu obsahovať rôzne minerály a látky v závislosti od pôdnych a geologických podmienok v danej oblasti.
Čo vo vode nechcete
Vo vode môžu byť prítomné nežiaduce látky, ako sú ťažké kovy (napr. olovo, ortuť či kadmium), meď, nadmerné množstvo vápnika (tvrdá voda) alebo chlór, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu a chuť vody. Ťažké kovy môžu prenikať do vody z priemyselných zdrojov, starého potrubia alebo pôdy, zatiaľ čo zvýšený obsah vápnika je často prirodzený a typický pre oblasti s vápencovým podložím. Nadmerný obsah chlóru súvisí s dezinfekčným procesom, ktorý má za cieľ eliminovať baktérie a mikroorganizmy, no zároveň môže zmeniť vôňu a chuť vody.
Filtrácia ako riešenie
„Tomu sa však dá predísť filtráciou vody a jej špeciálnou úpravou. Počas tohto procesu dochádza k zníženiu obsahu nežiaducich častíc, ako sú ťažké kovy (napr. meď, olovo, nikel), zápach a iné látky, ktoré narúšajú chuť, ako napríklad chlór. Patentovaná technológia mineralizácie mení miestnu kohútikovú vodu na chutnú vodu, doplnenú o horčík a ďalšie prospešné látky,“ uzatvára Jaroslav Žák zo spoločnosti BWT.