Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ďalší vedľajší účinok Pfeizeru? Objavilo sa nebezpečné ochorenie

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Očkovanie proti COVID-19
Očkovanie proti COVID-19www.gettyimages.com

Izraelskí vedci našli nový možný vedľajší účinok po koronavírusovom očkovaní. Podľa nich sa u niektorých ľudí, ktorí dostali vakcínu od spoločností Biontech a Pfizer …

V posledných niekoľkých týždňoch sa v médiách množia správy o nežiaducich účinkoch po očkovaní proti koronavírus. Teraz mali vakcíny Biontech / Pfizer spôsobiť novú očkovaciu reakciu, informovali izraelskí vedci.

Podľa toho sa niektorí očkovanie ľudia nakazili herpetickými vírusmi. Vedci z Sourasky Medical Center a Carmel Medical Center v Haife zistili, že u šiestich pacientov sa na koži vyvinul pásový opar, tiež známy ako herpes zoster. Vedci o tom informovali v odbornom časopise Rheumatology.

K TÉME?

Vírusové herpetické infekcie sa vyskytla u ľudí s autoimunitnými a zápalovými ochoreniami reumatického typu. Šesť zo 491 pacientov dostalo pásový opar. To je 1,2 percenta. Všetci pacienti mali mierne formy autoimunitných a reumatických chorôb a boli mladí. Všeobecne je herpes zoster pravdepodobnejší u ľudí starších ako 50 rokov. U piatich z očkovaných sa vyvinul pásový opar po prvej dávke a u šiestich až po druhej dávke. V súčasnosti sa však vedcom zatiaľ nepodarilo zistiť, či je za túto infekciu zodpovedná koronavírusová vakcína, alebo či je za tým iný dôvod.

„Nemôžeme povedať, že v súčasnosti je príčinou vakcína,“ povedala Dr. Victoria Furerová, hlavná autorka štúdie. Ďalej uviedla: „Môžeme povedať, že by to mohlo byť spúšťačom u niektorých pacientov.“ Lekárka uviedla, že bude potrebné vykonať ďalšie vyšetrenia. Je možné, že ľudia s autoimunitnými a reumatickými chorobami môžu byť očkovanie proti herpes zoster vopred, skôr než dostanú koronavírusovú vakcínu. „Nemali by sme strašiť ľudí,“ povedala pre Jerusalem Post. „Všeobecné posolstvo znie, že je potrebné sa očkovať. Je dôležité si to uvedomiť. “

Na začiatku herpes zoster spôsobuje malú svrbivú vyrážku. Keď tá zmizne, môže pretrvať nepríjemný a páliace pocit. Ak sa pásový opar nelieči, môže poškodiť nervy a spôsobiť pretrvávajúca bolesť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 19. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.