Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dajte si pozor, podvodníci prišli s novou a veľmi uveriteľnou legendou. Môžu vás obrať o všetky úspory

reklama:
podvodníci
Dajte si pozor, podvodníci prišli s novou a veľmi uveriteľnou legendou. Môžu vás obrať o všetky úsporyFoto: www.gettyimages.com

Polícia v uplynulých dňoch na viacerých miestach v Prešovskom kraji zaznamenala množiace sa prípady pokusov o podvodné konanie, ktorých obeťou sú seniori. Podvodníci pritom začali využívať novú legendu, pod ktorou sa snažia vylákať od svojich obetí peniaze a iné cennosti.

Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.

Podvodníci sa vydávajú aj za políciu

Neznáme osoby podľa polície telefonicky kontaktujú vytypovaných seniorov, pričom sa vydávajú za pracovníkov Sociálnej poisťovne, zdravotnej poisťovne alebo pošty, s tým, že im potrebujú doručiť zásielku a preto zisťujú adresu volaného seniora.

Krátko na to seniorom volá ďalšia osoba, ktorá sa predstaví ako policajt, zväčša pracovník kriminálnej polície, a pýta sa na predchádzajúci hovor. Zároveň seniora informuje, že to bol podvodný telefonát a inštruuje ho, aby sa doma zamkol a nikomu neotváral dvere s výnimkou policajtov z kriminálnej polície.

„Popri tom zisťuje od seniora jeho adresu, či býva sám, a tiež či má doma nejaké cennosti, zlato, peniaze. Získané informácie neskôr využívajú pod rôznou zámienkou, ako napríklad uloženie cenností do bezpečia a ochrany ich majetku,“ vysvetlil Džobanik.

Pripraviť vás môžu o všetky úspory

Podvodníci podľa neho využívajú tlak na staršie osoby a požadujú rôznymi spôsobmi zaslať peniaze. Zväčša ide o niekoľkotisícové sumy, ktoré sú často celoživotnými úsporami seniorov.

„Stotožnenie páchateľa je mimoriadne problematické a náročné,“ zdôraznil policajný hovorca. Zároveň vyzval verejnosť a najmä seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali a nekomunikovali s neznámymi osobami a najmä nezasielali žiadne peniaze a neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje.

Podozrenia zo spáchania takéhoto podvodu je potrebné ihneď nahlásiť na policajnom čísle 158. „Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti,“ zdôraznil Džobanik.

Zdroj:

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 28. júna 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.