Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dajte si pozor, aké vajcia kupujete. Tu sú rozdiely, na ktoré sa pri kúpe musíte zamerať

reklama:
aké vajcia kupujete
Dajte si pozor, aké vajcia kupujete. Tu sú rozdiely, na ktoré sa pri kúpe musíte zameraťFoto: www.gettyimages.com

Určite ste si to už niekedy všimli, že málokedy po rozklepnutí vajíčka vidíte rovnakú farbu žĺtka. Pokiaľ ste tomu nikdy nevenovali pozornosť, tak zbystrite, pretože farba žĺtka vo vajíčku vám odhalí veľa vecí. Je možné vďaka tomu zistiť, odkiaľ sliepka pochádza, či z priemyselných veľkovýrobní alebo domácich fariem a tiež to, akej stravy sa im dostávalo.

Rozdiely vajec podľa miesta pôvodu

Zrejme bude väčšina z vás súhlasiť s tým, že je dôležité vedieť, čo jeme a odkiaľ jedlo pochádza. Bolo zistené, že miesto, kde sú sliepky chované, ovplyvňuje vzhľad, ale aj chuť ich vajíčok.

Vajcia najčastejšie pochádzajú buď:

  • z priemyselných veľkovýrobní
  • z fariem či od domácich chovateľov

Rozdiely sú naozaj znateľné. Vajcia, ktoré bežne kúpite vo všetkých supermarketoch, a sú najviac dostupné, pochádzajú z priemyselných veľkovýrobní a ich žĺtky sú väčšinou oveľa ľahšie, než u vajec, ktoré pochádzajú z domácich chovov alebo z fariem. Znamená to, že sliepky, ktoré dané vajcia vyprodukovali, boli kŕmené iba zrnom a nikdy sa jej nedostalo žiadnej inej stravy. Sliepky by však mali jesť aj rôznu zeleninu a hmyz, napríklad chrobáky. Strava je pre sliepky kvalitná vtedy, ak je rozmanitá a bohatá na všetky vitamíny a minerály, čo teda pre priemyselné veľkovýrobne neplatí.

Naopak sliepky, ktoré sú chované na farmách či v domácom prostredí, majú obvykle k dispozícii oveľa rozmanitejšiu stravu a to najčastejšie kukuricu, obilie, chrobáky, zeleninu, ale aj zvyšky od obeda, ktoré v domácnosti nejdú už nijako inak využiť. Žĺtok takej sliepky je oveľa tmavší a bohatý na minerály a živiny a pre naše telo je toto vajce oveľa prospešnejšie, než vajcia predchádzajúce. Obsahuje vitamíny E, A, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a menej cholesterolu. Preto sú tieto vajíčka oveľa vhodnejšie pre ľudí s vysokým cholesterolom.

Urobte si doma test a dajte na panvicu tieto dve rôzne vajcia a uvidíte, či sme mali pravdu a či ich od seba rozoznáte už na prvý pohľad.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. septembra 2022

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.