Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dajte prednosť bylinkám pred liekmi

reklama:

Je to lacnejšie

Zásadným argumentom by pre vás malo byť, že zbieranie, sušenie, a dokonca aj vlastné pestovanie byliniek je oveľa lacnejšie ako kupovanie liekov. Veľakrát je cena až niekoľkonásobne nižšia.

Bunches of healing herbs.jpg

Je to ekologickejšie

Bylinky totiž žiadnym spôsobom neznečisťujú životné prostredie, ich používanie ho nezaťažuje, zatiaľ čo užívanie liekov spôsobuje jednak vyťažovania prvkov z prírody, ďalšou záťažou je priemyselné spracovanie a nemalou časťou sa na znečisťovaní prírody podieľajú aj zvyšky liekov, ktoré odchádzajú v podobe moču či stolice odpadovou vodou, pretože čistička vody rozhodne neodstráni úplne všetko.

Zdravšie

Používanie byliniek miesto liekov je výrazne zdravšie, bylinka lieči ako jednu konkrétnu chorobu, tak aj viac chorôb dohromady a hlavne nezaťažuje telo prídavnými látkami, ktoré sú takmer vždy prítomné v liekoch.

Bylinky sú bez vedľajších účinkov

Prevažná väčšina byliniek nemá žiadne vedľajšie účinky, a ak áno, dá sa im dobre predchádzať (napr. Pri používaní ľubovníka bodkovaného nevychádzať na slniečko, pretože potom je pleť citlivejšia na spálenie).

Sú vhodné aj pre bábätká, malé deti, tehotné a dojčiace ženy

Aj tu platí, že sa nejedná o všetky bylinky, ale zato ich je veľa, ktoré môžeme použiť pre liečenie detských chorôb. Na väčšine liekov je naopak napísané „nevhodné pre deti do 3 rokov“.

Kým s liekmi musíte v tehotenstve opatrne a doteraz neboli zistené všetky negatívne účinky rôznych liekov na plod, u byliniek vždy môžete vybrať tú, ktorá je v tehotenstve a pri dojčení vhodná.

 Bylinky sú vhodné aj pre seniorov

Rovnako tak seniori sú často ohrození tým, že užívajú veľa liekov, z ktorých niektoré môžu byť kontraindikované. Potom ani lekár nevie, čo pacientovi spôsobilo ťažkosti, a musia sa vysadiť všetky lieky a zase postupne nasadzovať. Použitie byliniek u starých ľudí je naproti tomu oveľa šetrnejšie a s minimom vedľajších účinkov.

Herbal tea.jpg

Sú dostupnejšie

Ako často ste sa v lekárni stretli s odpoveďou, že vami žiadaný liek nie je na sklade? Alebo že je ho nedostatok? Občas sa to stáva. Bylinky máme v prírode neustále, na záhrade si môžeme pestovať vzácnejšie druhy tiež po celý rok a niektoré bylinky znesú aj domáce prostredie.

U byliniek je príjemnejšia aplikácia

Užívanie byliniek je príjemnejšie ako užívanie práškov, pretože môžeme piť lahodný čaj, urobiť si obklad, kúpeľ, inhalovať alebo namasírovať postihnuté oblasti olejčekom. Prehĺtanie práškov nerobí dobre každému.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 9. novembra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.