V liečiteľstve sa využíva na liečbu cievnych ochorení.
Je tiež skvelou prevenciou proti rakovine, odstraňuje zápchu, zaháňa únavu a spevňuje pokožku.
Naši predkovia jedli cviklu oveľa častejšie ako my dnes.Na ich stole sa objavovala pravidelne. Liečivé účinky červenej repy sa zvyšujú, ak sa konzumuje surová. Aké sú jej účinky? Vylučuje soľ z tela, pomáha pri rekonvalescencii po borelióze a kliešťovej encefalitíde a má pozitívny vplyv na zrak.Podporuje rast buniek a opravuje ich jadra.
Aktivuje tvorbu červených krviniek, a tým zlepšuje zásobovanie buniek kyslíkom. Vyvoláva optimistickejšiu náladu, zbavuje črevá jedovatých látok a odstraňuje zápchu.Dodává pružnosť a lesk pleti, vlasom a nechtom. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, najmä z mozgu.
Vo varenej repe sa obsah užitočných látok rapídne znižuje, preto je lepšie ju užívať surovú. Na dobré čistenie čriev by ste každý deň mali vypiť pohárik šťavy z červenej repy, ktorú môžete doplniť šťavou z jabĺk. Ak vás trápi vysoký tlak, vyskúšajte pohárik šťavy s lyžicou medu.
Na chrípku si môžete odsťaviť desať kusov repy, dve mrkvy a kúsok zeleru. Liečivé účinky šťavy tiež pomáhajú prekonať ťažkosti, ktoré v tele vyvoláva menopauza, šťava upravuje krvný obeh, má močopudné účinky a povzbudzuje metabolizmus.
Ak potrebujete dobrého pomocníka pri chudnutí, túto rolu celkom dobre môže plniť šalát, ktorý urobíte z troch uvarených hlavičiek repy, jednej cibule a jednej veľkej uhorky sterilizovanej.Jediný, kto by si pri konzumácii červenej repy mal dávať pozor, je diabetik. Obsahuje totiž vyššie množstvo sacharidov, takže by v jeho jedálničku mala byť zastúpená s rozumom.