Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cumeľ- máme sa ho obávať ?

reklama:
Nájdeme medzi nimi odporcov cumlíkov, ale aj ich zástancov.

Základným pravidlom, ktorým by sme sa mali určite riadiť, je potreba dieťaťa a tiež náš zdravý rozum. Všetky deti vyžadujú určitý spôsob utíšenia. Niektoré viac, iné menej.

Ak dieťa plače, hovorí nám, že mu niečo chýba, alebo že sa mu niečo nepáči. Ak sme vyčerpali všetky možnosti, ako dieťa upokojiť – nakŕmili sme ho, prebalili, uistili sa, že netrpia vetrami, nie je mu zima alebo naopak teplo a nie je choré, môžeme mu cumlík s pokojným svedomím ponúknuť. Možno je to práve to, po čom túžia. Ale vyvarujte sa toho dávať dieťaťu cumlík automaticky, kedykoľvek zaplače.

Maxresdefault 3.jpg

Aké sú jeho výhody ?

Výhodou cumlíka je, že dokáže malé dieťa upokojiť a lepšie zaspať. Pokiaľ ho pri zaspávaní niečo vyruší, s cumľom sa upokojí, bez toho aby potrebovalo upokojovanie zo strany rodičov.

Deti s cumlíkom v ústach si nemusia cmúľať palec na ruke , čo je zlozvyk, ktorý má oveľa tuhší korienok ako cumeľ. Palec totiž dieťaťu zobrať nemôžeme.

Hlavnou výhodou cumlíka je zároveň aj jeho nevýhoda. Keď dieťaťu pri zaspávaní vypadne z úst, bude sa hlasno dožadovať jeho podaniu.

Do you need a pacifier for child.jpg

Jeho nevýhody ?

 Malé dieťa si môže na cumlík vypestovať návyk, a preto sa nebude schopné bez neho samo upokojiť a zaspať. Preto je veľmi dôležité dieťaťu cumlík včas odobrať. S tým je vhodné začať už v šiestich mesiacov.Cumlík by mal byť len krátkodobým riešením, ideálne je, keď dieťa svoje prvé narodeniny oslávi už bez neho. Vo väčšine prípadov to však nejde tak ľahko, treba veľa trpezlivosti.

Každé dieťa je iné, niektoré sa cumlíka zbaví rýchlo, iné bude potrebovať dlhší čas. Je ale fakt, že nakoniec ho odložia všetky deti, preto nie je dobré na dieťa nejako výrazne tlačiť.

Bude si cmúľať palec ?

Cmúľanie prstov sa objavuje u detí, ktoré príliš rýchlo odložili cumlík, či už samé od seba, alebo im ho skoro vzali rodičia. Cmúľanie prstov sa môže objaviť aj neskôr, v čase, keď už je cumlík dávno zabudnutý. Vznik tohto zlozvyku je veľmi individuálna. Nie každé dieťa, ktorému predčasne vzali cumlík, si začne cmúľať prsty a naopak.

9322250.jpg

Cmúľanie prstov môže pretrvávať do predškolského veku, niekedy sa ho dieťa nezbaví ani nástupom do školy. Problémov, ktoré cmúľanie prstov spôsobuje, je celý rad. Okrem estetického hľadiska, ide predovšetkým o hygienu. Hrozí zanesenie infekcie z neumytých rúk alebo vyrážky na pokožke, pretože sliny vysušujú kožu.

Pri dlhodobom cmúľaní palca hrozí, že si dieťa môže pokriviť rastúce zuby , v budúcnosti sa tak nevyhne noseniu strojčeka. Pri veľkej intenzite cmúľania môže dôjsť aj k deformácii palca .

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 23. februára 2016

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.