Čo všetko žije pod našimi nechtami?

Zdieľať
04 2.jpg

Starostlivá hygiena pomohla takmer vykoreniť množstvo infekčných ochorení. Ruky si pravidelne umýva takmer každý, napriek tomu sa na nich nachádza státisíce baktérií. Schovávajú sa pod nechtami, zvlášť umelými.

Ani cez silnú dezinfekciu nemožno nikdy zabiť všetky baktérie, ktoré sa na rukách nachádzajú. To je aj dôvod, prečo lekári používajú sterilné jednorazové rukavice. Už takmer pred sto rokmi si začali uvedomovať, že baktérie na rukách zostanú aj napriek častejšiemu umývaniu.

Ale až začiatkom 70. rokov vedci prišli na to, prečo sa baktérie na rukách držia takou silou. Ukázalo sa, že ruky zostali dlhšiu dobu čisté, kedy ľuďom zalepili končeky prstov. Najväčším rajom pre choroboplodné organizmy sú totiž nechty, v ktorých žije jeden veľký bakteriálny zverinec.

Prvé štúdia ale vedci spustili až koncom 80. rokov, keď začali bližšie skúmať, čo všetko sa za nechtami nachádza. V štúdii z roku 1988 napríklad trojica vedcov z Dermatologickej kliniky Pensylvánskej univerzity urobila stery z rúk 26 dospelým dobrovoľníkom. Všetci boli zamestnanci univerzity, ktorí ale neprichádzali do kontaktu s pacientmi.

Umelé nechty a špina sú nepohoršil kombinácie

Zistili, že priestor pod nechty je ideálnym miestom pre prenášanie baktérií. Zatiaľ čo na zvyšku rukách našli stovky až tisíce baktérií, na končekoch prstov a pod nechtami ich boli státisíce. Boli rovnaké ako na zvyšku rukách, len ich bolo mnohonásobne viac. Vysvetlenie je podľa nich v tom, že medzi kožou a nechtami je ideálny priestor pre množenie mikroorganizmu okrem iného kvôli stálej vlhkosti. Navyše sa horšie umýva.

Postupne prebehlo niekoľko ďalších väčších či menších štúdií na túto tému. Jedna z nich nadväzovala na informáciu, že sa medzi zdravotnými sestrami šíri móda umelých a gélových nechtov.

Len rok po zverejnení štúdie Pensylvánskej univerzity iný tím vedcov porovnával dve 56členné skupiny zdravotných sestier. Jedna skupina mala nechty umelé, druhá prírodné. Chceli zistiť, či sa pod umelými nechtami, ktoré navyše bývajú dlhšie a nalakované, usadzuje väčšia špina a ako veľmi efektívne je ich umývanie.

Asi príliš neprekvapí ich zistenie, že zdravotné sestry s umelými nechtami mali na rukách viac baktérií, a to pred aj po ich umytí.

01.png

K podobným výsledkom došli aj štúdie z rokov 2000 a 2002, ktoré navyše prišli sa „šokujúcim“ zistením, že dlhé umelé nechty oveľa ľahšie pretrhnú jednorazové rukavice …
Nalakovanie nehrá rolu

Rovnaké obavy ako pri umelých nechtov panovali aj u nalakovaných, hoci prírodných, nechtov, konkrétne či sa nemôžu baktérie schovávať a množiť v napríklad v miestach s odlepeným lakom. Výskum z roku 1993 ale ukázal, že keď má žena prírodné nechty krátke, je jedno, či ich má nalakované, alebo nie.

Ba naopak, čerstvo nalakované nechty sú úplne bezpečné. Opäť to nie je príliš prevratné zistenie, keď sa vezme do úvahy zloženie lakov na nechty. „Udržiavať nechty krátke a čisté je pravdepodobne oveľa dôležitejšie ako to, či sú alebo nie sú nalakované,“ znie záver štúdie.

Zo štúdií vyplýva hlavne jedno – na zníženie rizika ochorenia nestačí len umývať si ruky, je potreba riadne vydrhnúť priestor za nechtami. A ideálne – nechty si nehrýzť!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané