Čo všetko sa dá z levadule vyrobiť?

Zdieľať
Depositphotos_112706266 stock photo bunch of levander.jpg

Tiež milujete tú nádhernú vôňu fialových kvetov levandule?

Uchovajte ju čo najdlhšie. Začnete tým, že ju jednoducho usušíte. To nie je nič zložité. Jednotlivé klasy vyskladajte na papierové uteráky či čisté utierky a nechajte schnúť na vzduchu niekoľko dní. Môžete tiež levanduľu zviazať do malých snopov a zavesiť stonky nahor. Aby si zachovala farba, je lepšie nesušiť ju na priamom slnku, ale skôr v tme. Avšak ak nemáte dostatok levandule zo záhradky, v týchto receptoch funguje aj levanduľa sušená, ktorú zoženiete v obchode.

Depositphotos_112706266 stock photo bunch of levander.jpg

Olej
Levanduľový olej je skvelý pomocník pri masáži boľavých nôh, hodí sa do domácich repelentov aj na potieranie štípancov, ozdraví pokožku hlavy, ale môžete ho pridať aj do receptov nielen na varenie, ale aj pri výrobe domácej kozmetiky.

Do uzatvárateľného pohára nasypte zhruba do polovice kvety sušenej levandule a zalejte bežným olejom. Ten by nemal byť príliš výrazný, aby nezničil levanduľovú vôňu. Hodí sa napríklad kvalitný slnečnicový olej, olej z mandlí, jadier marhúľ, konope. Uzavretý pohár uložte na tmavé miesto na zhruba šesť týždňov. Asi dvakrát týždenne pretrepte. Po uplynutí doby zmes preceďte cez čisté plátno a uložte.

Lavenderessentialoil.jpg

Balzam
Z vyššie uvedeného oleja môžete ľahko vytvoriť levanduľový balzam, ktorý využijete pri masáži unavených svalov či pri masáži spánkov a krku pri bolestiach hlavy. Ak sa vám vysušuje koža, určite ho oceníte.

Do hrnca dajte zhruba dva centimetre vody, 100 gramov levanduľového oleja z predchádzajúceho receptu a 15 gramov včelieho vosku. Ak chcete vegánsky variant, použite zhruba polovicu množstva kandelilového vosku. Na stredne veľkom horáku zahrievajte, kým sa vosk úplne neroztaví. Nakoniec vmiešajte ešte pár kvapiek vonného levanduľového oleja a rozlejte do pripravených pohárov. Balzam vydrží aj rok.

Krém v kocke
Krémy v kocke sú super na suchú a popraskanú pokožku, ľahko sa pripravujú a určite potešia aj ako darček. Krém používajte na suchú kožu, najmä na ošetrenie hrubých nôh, kolien a lakťov. Skladujte ho na chladnom mieste mimo dosahu slnečného svetla, potom vydrží zhruba rok.

Do hrnca s dvoma centimetrami vody pridajte štvrť šálky levanduľového oleja, štvrť šálky včelieho vosku a štvrť šálky bambuckého, mangového alebo kakaového masla. Všetko zahrievajte, kým sa ingrediencie nespoja. Pridajte niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja a nalejte do teplu odolných silikónových foriem.

Levanduľový peeling
Tento peeling kožu vyhladzuje, potom je mäkká a hladká. Zvlášť vynikajúce účinky má pri použití na nohy, lakte a kolená. Zmesou ľahko obrusujte suché miesta, nakoniec opláchnite teplou vodou.

Zmiešajte pol šálky trstinového cukru, dve polievkové lyžice levanduľového oleja, lyžičku medu a niekoľko kvapiek levanduľového esenciálneho oleja. V závislosti od drsnosti cukru možno bude potrebné pridať viac oleja alebo cukru, pokiaľ nebude konzistencia ideálna. Zmes uchovajte v malom poháriku od marmelády v chladničke, vydrží vám niekoľko dní. Peeling si pripravujte vždy len na pár dní.

Tinktúra
Ak vás trápia bolesti hlavy alebo nespavosť, skúste sa vyliečiť levanduľovou tinktúrou, ktorou si budete potierať spánky. Keď sa nanesie priamo na pokožku hlavy, možno ju tiež využiť ako ochranu proti všiam. Riedená (30 kvapiek v pol šálky vody) pomôže od kožných vredov a infekcií.

Tinktúru môžete urobiť z čerstvých rastlín tak, že kvetmi naplníte pohár a až po vrchol ich zalejete vodkou. Alkoholu by malo byť dvakrát viac ako kvetov. Uzavrite, pretrepte a na šesť týždňov uložte na tmavom mieste. Nakoniec prefiltrujte. Sušených kvetov budete potrebovať menej, pomer je jeden diel kvetov na päť dielov alkoholu. Inak je postup rovnaký. Tinktúra vydrží zhruba rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané