Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
reklama:

Na čo všetko je dobrý octan?

reklama:

Octan hlinitý patrí k tradičným a obľúbeným liečebným prostriedkom, ktoré už trochu upadli do zabudnutia.

 

Octan je užitočný pomocník.

Octan hlinitý

Octan čiže acetát hlinitý je zjednodušený názov acetoctane hlinitý, jedna z hlinitých solí kyseliny octovej. Acetátový krém či roztok na prípravu obkladov býval dlhé roky súčasťou lekárničiek našich rodičov a starých rodičov. Koncom minulého storočia ich výroba prestalo kvôli prísnejším predpisom – vzhľadom na obsah olova. Po určitej dobe sa prípravky s octanom opäť objavili na trhu, tentoraz už bez neprípustného olova. V súčasnosti sa môžeme stretnúť s krémom, gélom a rozpustným práškom.

512622010231.jpg

 

Prípravky s octanom hlinitým

Krém alebo gél sa natrú (v prípade gélu skôr votrú) na postihnuté miesto. Mierne chladia a premasťujú a o niečo sa horšie zmýva ako krém, ktorý tiež mierne chladí a premasťuje a tiež čiastočne zvlhčuje. Tretia lieková forma octanu je rozpustný prášok , ktorý slúži na prípravu obkladov. V balení lieku sú dva sáčky – jeden je označený A a druhý B.

 

 

Kde octan pomáha

Krém, gél i obklad pomáhajú pri výronoch, pomliaždeninách, mechanicky spôsobených opuchoch, a dokonca aj pri uštipnutí hmyzom. Pri opuchoch chladí, upokojuje a zabraňuje narastaniu opuchu. To je dané adstringentným (sťahujúcim) pôsobením octanu a dôležitý je aj jeho mierne antiseptický účinok (ničí choroboplodné zárodky).

 

Praktické je nosiť ich na výlety. Pokiaľ dôjde k vyvrtnutiu členka, predstavuje okamžite priložený Acetátový obklad neoceniteľnú prvú pomoc.

 

V lekárňach sa ako surovina používa roztok octanu a vínanu draselného .Meno dostal po východopruském očnom lekári a chirurgovi Karlovi Augustovi von Burow (1800-1874). Ľudovo je tiež nazývaný “kyslá voda”. Ďalšou farmaceutickou surovinou je tzv. Acetátový krém, správne latinsky cremor aluminii aceticotartarici.

Nhs spray 570603.jpg

 

Obe tieto suroviny z lekární pôsobia veľmi podobne ako Acetátové prípravky vyrobené v továrňach. Roztok aj krém reaguje s bielkovinami povrchovej vrstvy tkaniva za vzniku membrány pôsobiacej proti šíreniu infekcie, tlmí exsudáciu (tj. Sťahuje cievy a znižuje vylučovanie pri ich zvýšenej priepustnosti), pôsobí ľahko chladivo a stavia kapilárne krvácanie. Pôsobí tiež antipruriginózne (tlmí svrbivé pocity) a má tiež mierne antiseptické účinky (ničí choroboplodné zárodky). Pomáha aj pri omrzlinách a po porade s lekárom sa dá aplikovať aj u hemoroidov, zaparenín alebo preležanín (dekubitov).

 

Deti do 2 rokov by ho nemali používať alebo len výnimočne..

reklama:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 26. júna 2017

Podobné články

Odporúčame

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...