Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na čo všetko je dobrý octan?

reklama:

Octan hlinitý patrí k tradičným a obľúbeným liečebným prostriedkom, ktoré už trochu upadli do zabudnutia.

Octan je užitočný pomocník.

Octan hlinitý

Octan čiže acetát hlinitý je zjednodušený názov acetoctane hlinitý, jedna z hlinitých solí kyseliny octovej. Acetátový krém či roztok na prípravu obkladov býval dlhé roky súčasťou lekárničiek našich rodičov a starých rodičov. Koncom minulého storočia ich výroba prestalo kvôli prísnejším predpisom – vzhľadom na obsah olova. Po určitej dobe sa prípravky s octanom opäť objavili na trhu, tentoraz už bez neprípustného olova. V súčasnosti sa môžeme stretnúť s krémom, gélom a rozpustným práškom.

512622010231.jpg

Prípravky s octanom hlinitým

Krém alebo gél sa natrú (v prípade gélu skôr votrú) na postihnuté miesto. Mierne chladia a premasťujú a o niečo sa horšie zmýva ako krém, ktorý tiež mierne chladí a premasťuje a tiež čiastočne zvlhčuje. Tretia lieková forma octanu je rozpustný prášok , ktorý slúži na prípravu obkladov. V balení lieku sú dva sáčky – jeden je označený A a druhý B.

Kde octan pomáha

Krém, gél i obklad pomáhajú pri výronoch, pomliaždeninách, mechanicky spôsobených opuchoch, a dokonca aj pri uštipnutí hmyzom. Pri opuchoch chladí, upokojuje a zabraňuje narastaniu opuchu. To je dané adstringentným (sťahujúcim) pôsobením octanu a dôležitý je aj jeho mierne antiseptický účinok (ničí choroboplodné zárodky).

Praktické je nosiť ich na výlety. Pokiaľ dôjde k vyvrtnutiu členka, predstavuje okamžite priložený Acetátový obklad neoceniteľnú prvú pomoc.

V lekárňach sa ako surovina používa roztok octanu a vínanu draselného .Meno dostal po východopruském očnom lekári a chirurgovi Karlovi Augustovi von Burow (1800-1874). Ľudovo je tiež nazývaný „kyslá voda“. Ďalšou farmaceutickou surovinou je tzv. Acetátový krém, správne latinsky cremor aluminii aceticotartarici.

Nhs spray 570603.jpg

Obe tieto suroviny z lekární pôsobia veľmi podobne ako Acetátové prípravky vyrobené v továrňach. Roztok aj krém reaguje s bielkovinami povrchovej vrstvy tkaniva za vzniku membrány pôsobiacej proti šíreniu infekcie, tlmí exsudáciu (tj. Sťahuje cievy a znižuje vylučovanie pri ich zvýšenej priepustnosti), pôsobí ľahko chladivo a stavia kapilárne krvácanie. Pôsobí tiež antipruriginózne (tlmí svrbivé pocity) a má tiež mierne antiseptické účinky (ničí choroboplodné zárodky). Pomáha aj pri omrzlinách a po porade s lekárom sa dá aplikovať aj u hemoroidov, zaparenín alebo preležanín (dekubitov).

Deti do 2 rokov by ho nemali používať alebo len výnimočne..

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 26. júna 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.