Čo všetko a akým spôsobom si môžete pripraviť zo šípok doma?

Zdieľať
šípky
šípky Foto: www.freepik.com

Jeseň v prírode je nádherná. Rada zbieram šípky, čo nám dáva skvelý dôvod na príjemnú prechádzku, a navyše si môžem pripraviť množstvo zdravých a chutných pokrmov. Taktiež si môžem ozdobiť domov alebo sa pustiť do výroby domácej kozmetiky, ktorú nielenže využijem, ale aj darujem priateľom.

Šípky sa objavujú na kríkoch ruže šípkovej na začiatku jesene, hneď po odkvitnutí ruží. Pamätám si, ako nás už od škôlky učili o ich zdraviu prospešných vlastnostiach. Obsahujú totiž značné množstvo vitamínu C, čo je pravdepodobne dôvod, prečo sa používali v liečiteľstve už od dávnych čias. Pre mňa je šípkový čaj spojený predovšetkým s obdobím, keď sa blíži nejaká choroba.

Ale šípky sú užitočné nielen na čaj. Ich využitie v kuchyni a kozmetike je naozaj rôznorodé. Okrem vitamínu C obsahujú aj vitamíny A, E, skupiny B, antioxidanty a rôzne minerály. Dokážem ich zapracovať do rôznych receptov, od džemov až po kozmetické výrobky. Šípkový olej je známy ako elixír bojujúci proti vráskam a pomáha zvyšovať produkciu kolagénu v pleti. Čo všetko a akým spôsobom si môžete pripraviť z šípok doma?

Ako som už spomínala, šípkový olej je skvelý spôsob, ako uchovať blahodarné účinky šípok. Pri pravidelnom používaní môže pomôcť s problémami ako akné, strie či jazvy. Je výborný aj na vrásky a zlepšuje elasticitu pleti. Hoci si šípkový olej môžete kúpiť online alebo v lekárni, prečo si ho neskúsiť vyrobiť samostatne?

Príprava šípkového oleja

Na výrobu šípkového oleja potrebujete rovnaké množstvo sušených šípiek a mandľového oleja. Rozdrvené šípky vložte do uzatvárateľnej fľaše, zalejte olejom, dôkladne uzavrite a nechajte lúhovať 4 až 6 týždňov. Priebežne, asi raz alebo dvakrát týždenne, môžete fľašu prevrátiť, aby sa zložky dobre premiešali. Po uplynutí stanoveného času šípky sceďte a olej prelejte do tmavej nádoby, ktorú uchovávajte na chladnom mieste.

Ďalšie kozmetické produkty, ktoré môžete vyrobiť:

Okrem oleja si môžete z šípok pripraviť aj masť, tonikum, pleťovú masku alebo aktivátor na vlasy.

Šípková masť na jazvy a vrásky

Na výrobu šípkovej masti budete potrebovať 150 g kokosového oleja, 4 lyžičky nasekaných šípiek a 1 lyžičku vodky alebo slivovice. Kokosový olej najskôr zahrejte v hrnci, potom pridajte šípky a povarte asi 3 minúty. Následne odstavte z ohňa a nechajte asi 7 hodín lúhovať. Po uplynutí tejto doby olej opäť zohrejte, prešľahajte, sceďte a nakoniec pridajte alkohol. Masť uskladnite v uzatvárateľnej nádobe v chladničke, kde vydrží maximálne 2 mesiace.

Šípková pleťová maska proti akné

Na pleťovú masku budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu čerstvých šípiek a 1 lyžičku tvarohu. Šípky umyte, rozpoľte a odstráňte z nich jadierka a chlpy. Potom ich spolu s tvarohom rozmixujte na jemnú hmotu a naneste na pleť. Ak máte akné aj na iných miestach, ako sú chrbát alebo dekolt, masku môžete použiť aj tam. Po 15 až 25 minútach masku opláchnite vlažnou vodou a jemne osušte uterákom.

„Elixír“ na podporu rastu vlasov

Hrsť čerstvých rozdrvených šípiek zalejte približne 0,5 litra bieleho vína a nechajte lúhovať pri izbovej teplote približne 2 týždne. Každý deň zmes premiešajte. Po 14 dňoch ju sceďte a prelejte do uzatvárateľnej nádoby, ktorú uskladnite v chladničke. Tento aktivátor sa používa na masáž pokožky hlavy pri každom umývaní vlasov. Zaujíma vás, či to funguje? Možno je to placebo, ale mne osobne sa zdá, že to má aspoň malý efekt.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané